Słona, pikantna zupa miso, pachnąca scallionami i wylana na miskę ryżu i jajko w koszulce. To dla mnie najlepsze jedzenie w najlepszym wydaniu. Oto, jak dziś wieczorem zrobić tę prostą kolację. Potrzebujesz tylko kilku zszywek – może już je masz?

Mój mąż i ja pragniemy zupy miso w zimowe wieczory. Mieliśmy pół-tradycję w zeszłym roku w Miso Mondays – jedzenie zupy miso po odpustach weekendu. Ale misa zupy miso nie robi na obiad, więc zabraliśmy ją do jedzenia z odrobiną ryżu i jajkiem w koszulce. Takie proste i takie łatwe. Trochę białka, trochę ryżu i miska gorącej zupy do kubka w zimową noc.

W przeszłości daliśmy ci przepisy na zupę dashi i zupę miso. Ten przepis składa je wszystkie razem i wystarcza na około ośmiu miseczek zupy miso – dużo dla dwojga, z resztkami obiadowymi. Uwaga: Jeśli oszczędzasz trochę na lunch następnego dnia, pomiń tofu i szalotki na tę porcję. Ogrzej je w zupie w ostatniej chwili.

I nie zapomnij – to także wspaniałe śniadanie!

Miso Soup with Rice & Poached Egg

robi 8 porcji zupy

Dashi
2 kwarty wody
Jeden 3-calowy kwadratowy kombu (wodorosty morskie)
3/4 szklanki płatków bonito

Zupa miso
2 kwarty dashi
1/2 cup miso paste
Jeden 12-uncjowy blok jedwabisty tofu, pocięty na 1/4-calowe kostki
1 mały scallions kilka, zielone topy w plasterkach cienkie

Do każdej miski zupy
1 szklanka ugotowanego białego ryżu (patrz jak to zrobić “> jak gotować biały ryż i jak gotować brązowy ryż)
1 duże jajo
Sos sojowy
Sos czosnkowy chili
olej sezamowy

Aby zrobić dashi
Wlać 2 litry wody do dużego rondla. Przygotuj oddzielną, 2-kwadrantową miskę z boku z drobnym sitkiem lub kawałkiem gazy.

Umieść kombu w zimnej wodzie. Zmień ciepło na wysokie i podgrzej tylko do wrzenia. Wyłącz ogrzewanie i usuń kombu. Wymieszać płatki bonito i strome przez 5 minut. Odcedź do przygotowanej miski. Wlać napompowany płyn z powrotem do garnka.

Zrobić zupę miso
Doprowadzić napiętego dashi do wrzenia. Przygotuj pastę miso w naczyniu miarowym lub małej misce. Po wygotowaniu bulionu wlej 1 szklankę gorącego bulionu do przygotowanej miski z miso. Trzepaczka do uzyskania gładkości i całkowitego połączenia. Wlej miso i bulion z powrotem do puli i zamień ciepło na niskie. Ubij miso, aż zostanie całkowicie włączony do bulionu. Przechowywać na małym ogniu; nie pozwól bulionowi zagotować się po dodaniu miso.

Wmieszaj kostki tofu i pokrojone szalotki i podgrzewaj tylko do momentu, aż się rozgrzeje.

Aby przygotować miskę zupy
Umieść 1 szklankę ugotowanego białego ryżu w każdej miseczce do zupy. Ułóż jajko do każdej miseczki zupy. Tutaj możesz zobaczyć, jak się kłusuje. Możesz również szybko ugotować jajko w kuchence mikrofalowej. (Alternatywnie, możesz dodać jajko do miski gorącego bulionu, przykryć i odstawić na kilka minut Uważam, że kłusowanie jajek osobno na kuchence jest nieco łatwiejsze, gdy obsługujemy więcej niż jedną osobę).

Wlać około 1 filiżanki zupy miso na ryż w każdej misce, a na wierzchu ułożyć jajko w koszulce. Podawać z sosem sojowym, sosem czosnkowym z chili i olejem sezamowym.

Związane z: Szybki przepis: Zupa Udon z Bokiem Choy i jajkiem w koszulce