Prosty i odświeżający hiyayakko jest kwintesencją letniego dania w Japonii. Rozumiem, dlaczego: zajmuje to kilka minut, nie wymaga pieca ani kuchenki i jest jednym z najlepszych sposobów docenienia subtelnego smaku świeżego tofu.

Naczynie składa się z małego bloku tofu z mżawką sosu sojowego i posypką posiekanych ziół, imbiru lub innych dodatków. Można użyć twardego lub miękkiego tofu; firma jest łatwiejsza do chwytania pałeczkami, ale lubię gładką teksturę kinugoshi (jedwabne) tofu. Świeżo przygotowane tofu jest szczególnie dobrze przygotowane w ten sposób.

Do tradycyjnych dodatków należą: starty imbir, płatki bonito, posiekane liście shiso, posiekana zielona cebula i nasiona sezamu, ale opcje są nieograniczone. Jakikolwiek dodatek, który nadaje smaku bez całkowitego maskowania subtelności tofu, jest uczciwą grą.

Hiyayakko (Japanese Cold Tofu)

Sprawia, że ​​2 porcje

1 blok jedwabnego lub mocnego tofu
2-3 łyżeczki sosu sojowego
Polewy do wyboru (posiekany scallion, starty imbir, nasiona sezamu itp.)

Spuść wodę z tofu. Pokrój blok na pół i, opcjonalnie, na sześciocalowe kostki. Umieścić każdą porcję w małej misce i skropić 1 do 1 ½ łyżeczki sosu sojowego lub posmakować. Kupuj na wybrane składniki. Natychmiast podawaj.

Związane z: Ingredient Spotlight: Tofu

(Zdjęcie: członek Flickr [szyfr] na licencji Creative Commons)