(Źródło zdjęcia: Kelli Foster)

Mam szczególne przywiązanie do starożytnych ziaren, więc kiedy niedawno zapoznałem się z einkornem, byłem zaintrygowany i ciekawy, aby dowiedzieć się więcej – zwłaszcza, że ​​uważany jest za najstarszy spośród dostępnych obecnie odmian pszenicy. Uzbrojony w torbę uniwersalnej mąki einkorn i Einkorn: Przepisy na oryginalną pszenicę natury, Zrobiłem trochę czytania, a potem poszedłem do kuchni.

Co to jest Einkorn Wheat?

Pszenica einkorn była jedną z pierwszych roślin, które zostały udomowione i uprawiane ponad 10 000 lat temu, a nawet na długo przed tym stała się dzika..

Einkorn, który trafnie przekłada się na “jedno ziarno” w języku niemieckim, ma pojedyncze ziarno połączone z łodygą, podczas gdy inne współczesne odmiany mają grupy czterech ziaren. Wszystkie dzisiejsze odmiany pszenicy są potomkami dzikiego einkorn; dziś einkorn pozostaje jedyną odmianą z dwoma zestawami chromosomów (diploidalna pszenica) i jedyną, która nigdy nie będzie hybrydyzowana lub krzyżowana z innymi gatunkami.

Nie bądźcie zaskoczeni, jeśli nie słyszeliście o lub nie widzieliście pełnoziarnistej einkornowej lub einkornowej mąki w swoim sklepie spożywczym; nie jesteś sam. Pszenica einkorn charakteryzuje się niską wydajnością, szczególnie w porównaniu z innymi nowoczesnymi odmianami pszenicy, a ponadto jest trudniejsza do uprawy i mielenia.

Einkorn i gluten

Podczas gdy mąka einkorn nie jest bezglutenowa, stwierdzono, że brakuje niektórych białek, których nie tolerują osoby z nietolerancją glutenu. Więc jeśli masz wrażliwość na gluten – ale nie tak ciężką jak celiakia – mąka einkorn może okazać się dobrą alternatywą dla współczesnych mąki dla ciebie.

(Źródło zdjęcia: Kelli Foster)

Pieczenie z mączką Einkorn

Jest kilka rzeczy, których nie można zrobić z tego typu mąką. Choć różni się od współczesnych odmian mąki, można go wykorzystać do zrobienia wszystkich tych samych rzeczy – od pieczywa i bułeczek, po babeczki i ciasteczka.

Zrobiłem mój pierwszy wypad do pieczenia z tą pradawną pszenicą przy pomocy książki kucharskiej, Einkorn: Przepisy na oryginalną pszenicę natury, który obejmuje słodkie i pikantne przepisy opracowane przy użyciu mąki einkorn. Pierwszym moim biznesem był chleb bananowy, a następnie ciasteczka z imbirem i ciasto funtowe.

Czym różni się od nowoczesnych mąk pszennych

Podczas gdy możesz upiec prawie wszystko, co chcesz upiec używając nowoczesnej odmiany pszenicy, mąka einkorn może okazać się zupełnie inna. Dwie znaczące różnice to sposób, w jaki mąka einkornowa pochłania zarówno tłuszcze, jak i płyny: mąka Einkorn absorbuje mniej tłuszczu niż współczesne mąki pszenne, z którymi dobrze nam się pracuje, więc kluczem jest odpowiedni stosunek mąki do tłuszczu (zwykle masło) . Absorbuje również ciecz znacznie wolniej.

Podczas pracy z nowoczesną mąką pszenną, powiedzmy do pieczenia ciasta, jak często przesiewasz mąkę? Przyznaję, że rzadko to robię, ale ten krok jest rzeczywiście bardzo ważny w przypadku mąki einkorn, ponieważ ma znacznie mniejsze i bardziej miękkie ziarno. Może nawet zostać przesiany dwukrotnie.

Konwersja receptur na mąkę einkorn niestety nie zawsze jest prosta. Nie zawsze chodzi o zamianę nowoczesnej mąki pszennej na mąkę einkorn. Naprawdę chodzi o zrównoważenie płynów i tłuszczu, co czasem oznacza dodawanie odrobiny mąki einkorn, aby lepkie ciasto było łatwiejsze do opanowania, lub odcięcie mąki, aby ciasto nie stało się zbyt suche.

Apartment Therapy Media dokłada wszelkich starań, aby testować i recenzować produkty w sposób uczciwy i przejrzysty. Poglądy wyrażone w tym przeglądzie są osobistymi opiniami recenzenta, a ta konkretna recenzja produktu nie była sponsorowana ani opłacana w żaden sposób przez producenta lub agenta działającego w jego imieniu. Jednak producent dał nam produkt do testowania i przeglądu.