Polenta do tej pory była naszą przysmakiem żywności. Było sporo przepisów z polentą w konkursie Quick Weeknight Meals z zeszłego miesiąca, a my jesteśmy zachwyceni jego prostą, kremową dobrocią. Najpierw jednak powróćmy do podstaw. Czym właściwie jest polenta??

Polenta to po prostu grubo zmielona mąka kukurydziana. Zwykle, gdy mowa jest o polencie, odnosi się to do grubej, kremowej owsianki mąki kukurydzianej gotowanej z wodą, rosołem lub śmietaną. Ta owsianka jest wspaniałą bazą na mięso lub warzywa. To także wspaniałe śniadanie. Czasami też, gdy ludzie mówią “polenta”, oznaczają owsiankę polenta, która została schłodzona i pozostawiona do stwardnienia, następnie pokrojono w kształty i usmażono lub upieczono. Jest to również bardzo smaczne. (Lubimy to z syropem klonowym.)

Jednak Polenta nie zawsze jest zrobiona z kukurydzy, więc terminologia staje się nieco myląca. Czasem jest zrobiona z semoliny, aw niektórych miejscach ma zmieloną grykę zmieszaną z mąką kukurydzianą. Ale generalnie, gdy widzisz “polenta” na sprzedaż, jest to grubo zmielona mąka kukurydziana.

Kupujemy naszą mąkę kukurydzianą do produkcji polenty z luźnego worka ze zmielonej mąki kukurydzianej w naszym kooperacji – nie ma potrzeby, aby się na to ochotę. Wykonaliśmy nawet polentę z drobno zmielonej mąki kukurydzianej, która ma nieco inną ostateczną konsystencję, ale jest równie pyszna.

Co prowadzi nas do naszego punktu: polenta Marcelli Hazan. Polenta jest jak risotto: ma reputację potrzeby dużo i dużo mieszania. Ciągłe mieszanie! Ma to zapobiegać zbrylaniu się i tworzyć kremową teksturę. Cóż, jesteśmy leniwi i na szczęście przepis na Marcellę Hazan umożliwia nam to. Ma przepis, który zawsze jest kremowy, bez grudek i pyszny.

To bardzo proste: należy doprowadzić wodę lub stado do wrzenia, dokładnie ubić mąkę kukurydzianą, kawałek po kawałku, a następnie gotować na małym poziomie z pokrywką. Poruszasz się kilka razy, ale najczęściej po prostu pozwól jej usiąść i zrobić to. Następnie zdejmij pokrywkę i ta-da! Doskonała polenta. Nie wiemy, dlaczego zrobilibyśmy to w jakikolwiek inny sposób.

Lubimy wrzucać pół szklanki sera mascarpone, aby był wyjątkowo kremowy, lub parmezanu dla odrobiny smaku. Ale to złocenie lilii, szczerze mówiąc; polenta jest tak kremowa sama w sobie, że nie potrzebuje wiele pomocy.

• Zdobądź przepis: kremowa polenta od Marcella Hazan w Epicurious

Jak zrobić polenta? Czy masz jakieś wypróbowane i prawdziwe sztuczki na dobre polenty?

Więcej polenta:
• Przepisy na kolację “Quick Weekend” z polentą
• Dobre pytanie: co to jest Polenta?
• Przegląd przepisów: Polenta z Andouille i Broccoli Rabe

(Zdjęcia: Faith Durand)