Kiedy byłem w liceum, ojciec odkrył makaron pełnoziarnisty i z pełną siłą wskoczył na modę, tak jak wiele innych osób dbających o zdrowie w tym czasie. Nasza spiżarnia została pozbawiona wszystkich tradycyjnych makaronów, a na jej miejscu pojawiły się pudełka z brązowymi rzeczami. Najwyraźniej nie był to szczyt moich dni, kiedy jadłem makaron. Zjadłem z wahaniem; często smakował mi gęsty i smutny.

Kiedy kilka lat później pobiegłem do college’u, a potem do Włoch, aby studiować za granicą, odsuwałem na bok wszystkie rzeczy z pszenicy i odkupiłem się. Oświadczyłem, że już nigdy nie będę dotykać makaronu pełnoziarnistego – dopóki włoscy mieszkańcy nie opowiedzieli mi o makaronie z Kamut, odmiany z pełnego ziarna, o którym mówili, że są dalekie od ciężkich i nijakich. Jak zwykle Włosi wiedzą, o czym mówią, jeśli chodzi o węglowodany.

Dlaczego makaron Kamut jest najlepszy pełnoziarnisty makaron wokół

Kamut to starożytna odmiana zbóż znana również jako pszenica khorasan (nazwa Kamut jest nazwą handlową). Jest on w rzeczywistości wyższy w białku niż współczesna pszenica, więc makaron, który jest z niego wykonany, jest w rzeczywistości bardziej delikatny niż makaron zrobiony z regularnej, pełnej pszenicy.

Makaron z Kamut wciąż ma orzechowy smak, jaki robi makaron pełnoziarnisty, ale nie jest tak gęsty i ciężki. Jest prawie tak lekki jak makaron z oczyszczonej pszenicy i ma bogaty, lekko maślany smak. To najlepsza wymiana na pełnoziarniste makarony, jeśli próbujesz uzyskać więcej pełnych ziaren na talerzu – ale szczerze to świetny wybór, nawet jeśli nie masz.

Szczególnie podoba mi się to z serdeczniejszymi, bardziej aromatycznymi sosami, takimi jak puttanesca, pesto lub brązowe masło. Łatwiej też wyśledzić odkąd pierwszy raz widziałem to we Włoszech. Kupują je sklepy ze zdrową żywnością i Whole Foods, które można łatwo kupić w Internecie.

Jeden-Pot Makaron Puttanesca

(Image credit: Lauren Volo)

Kolejny atut makaronu Kamut? Chociaż zawiera gluten, jest to inny rodzaj glutenu niż ten, który występuje we współczesnych odmianach pszenicy, więc niektórzy osobnicy, którzy są lekko wrażliwi na zwykłą pszenicę – nie ci z celiakią lub ciężką nietolerancją glutenu – mogą być w stanie tolerować to lepsze niż tradycyjny makaron.

Czy próbowałeś kiedyś makaronu Kamut??