Widziałem ten pełnoziarnisty makaron w sklepie spożywczym i musiałem się dowiedzieć, o co w tym wszystkim chodzi. Czy jest lepszy od innych 100% makaronów pełnoziarnistych?

Einkorn, lub triticum monococcum, jest gatunkiem pszenicy, w szczególności pierwszym gatunkiem pszenicy do uprawy. Ma twarde łuski i rośnie w ubogiej glebie, gdzie inne gatunki pszenicy nie mogą. Ponieważ ten gatunek pozostał niezmieniony od jego uprawy tysiące lat temu, to naprawdę jest pszenica w najczystszej postaci. Dzisiaj pszenica, która składa się na nasze pieczywo i makarony została zmodyfikowana, aby łatwiej rosnąć i być bardziej produktywną rośliną uprawną. Zmiany te sprawiły, że pszenica stała się bardziej złożona, a niektórzy twierdzą, że jest mniej zdrowa.

Co więc znaczy jedzenie czystej pszenicy dla twojego penne pesto? Niewiele. Makaron einkornowy smakuje jak inne makarony pełnoziarniste. Ma lekko czerwonawy wygląd, ale gotuje i smakuje jak inny wysokiej jakości makaron pełnoziarnisty, którego mógłbyś spróbować. Istnieją jednak badania sugerujące, że ta bardziej czysta forma pszenicy jest tolerowana przez ludzi, którzy mają wrażliwość na pszenicę, a nawet na osoby z celiakią. Podsumowując, uważam, że historia kryjąca się za einkornem jest fascynująca i nie zaszkodzi wybrać najczystsze formy jedzenia, które jemy w zmodyfikowanych wersjach, ale nie oczekuj, że zmieni twoje spaghetti i klopsiki.

Czy próbowałeś makaronu einkorn??

Związane z: Czy gotujesz z makaronem pełnoziarnistym?

(Zdjęcie: Crescendo Communications)

Apartment Therapy Media dokłada wszelkich starań, aby testować i recenzować produkty w sposób uczciwy i przejrzysty. Poglądy wyrażone w tym przeglądzie są osobistymi opiniami recenzenta, a ta konkretna recenzja produktu nie była sponsorowana ani opłacana w żaden sposób przez producenta lub agenta działającego w jego imieniu. Jednak producent dał nam produkt do testowania i przeglądu.