Wielu z nas jest przyzwyczajonych do wyrzucania kilku niedrogich paczek suszonej zupy z ramenem do naszego wózka spożywczego, aby zaoszczędzić nam znużonego gotowania w tygodniu. Ale na azjatyckim rynku zaczyna się produkowanie najlepszej jakości ramen w restauracji. Większość składników to długowieczne składniki spiżarni, które sprawiają, że utrzymanie kuchni gotowej na ramie jest prawie tak proste, jak gotowanie filiżanki makaronu.

Makaron ramen

Podczas gdy większość amerykańskich zjadaczy ramen rozpoznaje różnicę między naszymi niegdyś uwielbionymi suszonymi ramenami a wysokiej jakości kluskami znalezionymi w naszej ulubionej misce z ramen restauracyjnym, niewielu z nas wie, jak wytropić tę drugą. Na większości rynków azjatyckich można znaleźć zarówno świeży, jak i suszony makaron ramen.

Świeży makaron ramenowy to nic innego jak makaron pszenny, zrobiony z mąki, soli i wody, ale potraktowany środkiem alkalicznym, który nadaje makaronowi żółtą barwę i sprężystą, kędzierzawą teksturę. Świeże kluski są częstsze w głównych obszarach metropolitalnych, gdzie lokalni producenci makaronu ramen znajdują się w niewielkiej odległości. Podczas następnej wizyty możesz również błagać o świeże kluski z lokalnego sklepu z mięsem. Jeśli zdobędziesz świeże makarony ramen, schowaj je i użyj w ciągu kilku dni.

Suszone lub natychmiastowe kluski ramen są również wytwarzane z mąki pszennej, ale smażone, a następnie suszone przed zapakowaniem. Na większości rynków azjatyckich można znaleźć paczki tych makaronów bez małych torebek z dodatkami do zupy – chwyć je i trzymaj pod ręką wielokrotności, aby zrobić ramen w dowolnej chwili.

Nie ma rynku azjatyckiego w pobliżu? Zamów te 3 Essentials Online!

  • Fresh Noodles Ramen Noodles, 25 USD za dwie paczki
  • Pacific Dried Kombu, 4,50 USD za 1,76 uncji
  • Suszone Shiitake Mushrooms, 5 USD za jedną uncję

Essentials for Ramen Broth: Skrzydełka z kurczaka, Kombu i Shiitake

Skrzydełka z kurczaka stanowią bogatą bazę do bulionu ramen. Ich tkanka łączna, delikatne kości i skóra sprawiają, że idealnie nadają się do zamieniania w bulion (są również tańsze niż ich całe kurczęta lub wieprzowe odpowiedniki). Jednak bulion ramen nie jest standardowym zapasem – musi być aromatyzowany w dwóch etapach, aby zaspokoić miłośników ramen.

Przeczytaj więcej na temat skrzydeł na bulion: The Secret to Richer Chicken Broth

Ponieważ ramen jest japońską zupą, wymaga to trochę wskazówek od dashi – delikatnego bulionu warzywnego wykonanego z kombu. Kombu to suszona wodorosty pełne kwasów glutaminowych. Glutamini są odpowiedzialni za super pikantne odczucie zupy miso i wykonują podobną pracę w bulionie z ramen. Kup kombu w kredowych, białych kryształach (to dobra rzecz) i trzymaj je pod ręką, od wszystkiego, od zupy miso po fasolkę.

Dowiedz się więcej o kombu: Ingredient Spotlight: Dried Kombu

Kombu jest wspierane w pikantnej roli w przyprawowym bulionie z ramenem przez suszone grzyby shiitake. Grzyby suszone to energetyczne umami i ziemiste smaki. Gotowanie ich w bulionie z ramenem dodaje głębi smaku i koloru. Trzymaj pod ręką suszone shiitakes do robienia ramen lub wegetariańskiego bulionu miso.

Przeczytaj więcej: Dlaczego suszone grzyby Shiitake powinny być w spiżarni

Essentials for Ramen Tare: Sos sojowy i Mirin

Drugim dodatkiem do bulionu ramen, który jest wyjątkowy, jest system aromatów znany jako tara. Tara to mieszanka intensywnie aromatycznych płynów lub past, które dodawane są do bulionu ramen tuż przed podaniem. Najbardziej podstawowym z nich jest mieszanka 50/50 sosu sojowego i mirin. Niektóre są wykonane z miso lub zawierają pasty chili.

  • Co to jest Mirin?
  • Różnica między Tamari i sosem sojowym