Zupa Miso jest boska w swojej prostocie, ponieważ wymaga tylko kilku składników – z których większość można znaleźć w lokalnym sklepie spożywczym. Podstawowe składniki do sporządzania zupy miso (dashi) dobrze trzymają w spiżarni, podczas gdy sam miso ma długi okres trwałości lodówki. Gdy zapełnisz swoją kuchnię trzema podstawowymi rzeczami, będziesz potrzebować tylko kilku dodatków, gdy pojawi się pragnienie zupy miso..

(Image credit: Lauren Volo)

Kombu

Kombu to suszony wodorosty, które zostały pocięte na arkusze. Jest to najbardziej niejasny składnik, który będziesz potrzebował do zupy miso, ale ponieważ jest suszony, to również trwa najdłużej. Niektórzy sprzedawcy sieci, tacy jak Whole Foods i Trader Joe, trzymają kombu pod ręką, ale wszystkie rynki azjatyckie trzymają je na półkach. Kombu można również zamawiać online w sklepach takich jak Amazon czy Thrive Market.

Zobaczysz kombu zapakowane w plastikowe rękawy i oznaczone wszystko od Dashi Kombu, Sea Vegetable, aż po Sea Kelp. Przejrzyste plastikowe opakowania są świetne, ponieważ możesz rzucić okiem na jakość kombu. Poszukaj kombu z dużą ilością białych krystalicznych pozostałości na jego powierzchni – to są sole glutaminowe, dzięki którym kombu dashi jest tak aromatyczny.

Ucz się więcej: Ingredient Spotlight: Suszone Kombu

Płatki Bonito

Tradycyjna zupa miso dashi powstaje z płatków kombu i bonito, lub katsuobushi. Płatki bonito są wykonane z suszonych ryb bonito, które zostały cienko ogolone. Płatki te mają również długi okres trwałości (jeśli nie są otwarte) i wiele zastosowań poza zupą miso. Spróbuj podrzucać płatki bonito z grillowaną papryką Shishito lub grillowanymi skrzydełkami z kurczaka.

Szukaj dużych płatków, które mają delikatne zawijanie i dużo ciała. Można je również nabyć na rynku azjatyckim lub większych sklepach takich jak Whole Foods i Amazon. Jeśli możesz znaleźć płatki bonito w mniejszych opakowaniach, wyrwij je, ponieważ po otwarciu płatki szybko wykorzystują swój smak. Przechowuj otwarte płatki bonito w hermetycznym pojemniku (lub woreczku z zamkiem błyskawicznym) w lodówce lub zamrażarce, aby przedłużyć jego trwałość po otwarciu.

Miso

Miso to sfermentowana pasta sojowa wytworzona przez zmieszanie soi z wodą i koji ziarno zaszczepione zarodnikami pleśni. Soja fermentuje przez tygodnie lub lata, zanim staje się gęstą pastą, którą uwielbiamy za jej głębokie umami.

Miso jest szeroko dostępny w trzech głównych odmianach. Biały jest zwykle słodszy i lżejszy, z najkrótszym okresem fermentacji trzech. Żółty jest sfermentowany co najmniej rok, ze zrównoważoną mieszanką słodyczy, kwasowości i ostrości. Czerwień jest najciemniejszą z trzech, o złożonej głębi smaku wytwarzanej przez dłuższą fermentację. Możesz również znaleźć lokalne i japońskie odmiany miso z mniej wyraźnym oznakowaniem; być może trzeba będzie sondować właściciela sklepu lub animatora, aby zrozumieć ich odmiany, ale warto je znaleźć.

Nie ma złego miso na zupę miso – więc zachęcam do odebrania dwóch lub trzech pojemników na lokalnym rynku azjatyckim i eksperymentowania. Miso trwa do 18 miesięcy w lodówce i możesz dodać kupkę do wszystkiego, od zupy do płatków owsianych.

Ucz się więcej: Jaki jest najlepszy rodzaj Miso dla Miso Soup?

tofu

Tofu jest również produkowany z soi i staje się idealnym białkiem do zupy miso. Kup świeże jedwabne tofu z działu produkcji do zupy miso. Mocne tofu staje się gąbczaste w zupie i nie wchłonie szybko delikatnych smaków zupy w sposób jedwabisty. Ponieważ tofu ma tylko 3-miesięczny okres przydatności do spożycia, jest to coś, co trzeba regularnie robić, aby utrzymać pożądanie miso w spokoju.

Ucz się więcej: Wszystko o Silken Tofu: Wywiad z Andreą Nguyen