Surowce na bazie ryb, takie jak sushi i ceviche, są dość popularne. Ponieważ kucharze domowi stają się bardziej poszukiwani przygód i przygotowują te potrawy we własnych kuchniach, ważne jest, aby znać odpowiedź na pytanie: Czy surowe ryby tak właściwie bezpiecznie jeść? A jeśli tak, kiedy?

Zrozum, że zawsze istnieje ryzyko

Aby nie zniechęcać cię do spożywania surowych ryb, ale Harold McGee powiedział to najlepiej, gdy napisał: “Wszystkie niegotowane świeże ryby stwarzają ryzyko przenoszenia wielu drobnoustrojów i pasożytów, które mogą spowodować zatrucie pokarmowe lub infekcję.” Zawsze istnieje ryzyko, czy konsumujesz całkowicie surowe sushi, czy nawet ceviche.

Ceviche jest marynowany w soku z owoców cytrusowych, który “gotuje” na zewnątrz rybę, ale w zależności od tego, jak długo ryba będzie siedzieć, ta marynata może się nie przedostać przez całą drogę. W rzeczywistości w tej chwili nie ma żadnych wytycznych od amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków, które odnoszą się konkretnie do ceviche, lub czy marynowanie ryb w kwasach jest skuteczne w zabijaniu pasożytów.

Aby zminimalizować ryzyko, należy inwestować w najlepsze ryby od wiarygodnego sprzedawcy ryb, który rozumie, że ryby mają być spożywane na surowo. Porozmawiaj ze swoim sprzedawcą ryb, aby móc podjąć świadomą decyzję.

Najbezpieczniejsza ryba surowa: ryba, która została zamrożona

Wiem, że wydaje się to trochę wstecz, ponieważ często słyszymy, że “świeży jest najlepszy”, ale w tym przypadku to nie jest do końca prawdą. Oczywiście, musisz pozyskiwać najświeższe ryby z wiarygodnego źródła, ale co ważniejsze, jeśli ryba ma być spożywana na surowo, twój sprzedawca ryb musi sprzedać ci rybę, która wcześniej została zamrożona, aby zabić wszelkie pasożyty.

Proste chłodzenie nie jest dobrą metodą kontrolowania pasożytów; te pasożyty pochodzą ze środowiska wodnego i mogą rozwijać się w temperaturze chłodziarki, ponieważ temperatura lodówki może być tak zimna, jak w środowisku, z którego pochodzą. Zasadniczo, chłodzenie reprezentuje szczęśliwą temperaturę dla tych organizmów do odtworzenia. Yikes!

Wytyczne FDA stwierdzają, że przed spożyciem surowych ryb ryby muszą być zamrożone w określonych temperaturach i przechowywane w stanie zamrożonym przez pewien czas w celu skutecznego zabicia pasożytów. Są to zalecenia FDA dotyczące właściwego zamrażania ryb, które będą spożywane na surowo. Ryba musi być:

  1. Zamrożone i przechowywane w temperaturze -20 ° C (-4 ° F) lub niższej przez co najmniej 168 godzin (7 dni) w zamrażarce; lub
  2. Zamrożono w temperaturze -35 ° C (-31 ° F) lub niższej do stałej substancji i przechowywano w temperaturze -35 ° C (-31 ° F) lub niższej przez co najmniej 15 godzin; lub
  3. Zamrożono w temperaturze -35 ° C (-31 ° F) lub niższej do stałej substancji i przechowywano w temperaturze -20 ° C (-4 ° F) lub niższej przez minimum 24 godziny.

Morał tej historii polega na tym, że nie powinieneś wyrzucać surowych ryb z planowania menu, ale musisz być ostrożny i mądrze robić zakupy..

Czy robisz w domu swoje własne sushi lub ceviche? Jakie kroki należy podjąć, gdy przygotowujesz potrawy na bazie ryb?