Jeśli chodzi o noże szefa kuchni, możesz zapłacić w zasadzie wszystko, co chcesz, od 10 $ do 1000 $ (lub więcej) – i są przypadki, które należy wykonać na obu końcach spektrum. Noże budżetowe mogą wykonać zadanie i są w zasadzie bezproblemowe. Z drugiej strony, wydając więcej, dostaniesz taką, która będzie trwać wiecznie i jest prawdopodobnie także dziełem sztuki.

Mimo to, nasi eksperci od krojenia zgadzają się, że ten słodki punkt jest gdzieś pośrodku, około 50 do 100 dolarów.

Dlaczego noże kosztują to, co kosztują

Czy 50 $ do 100 $ brzmi jak dużo pieniędzy? Naprawdę kłócimy się, że noże to względna okazja. Weź pod uwagę fakt, że prawdopodobnie używasz swojego noża dużo, prawdopodobnie bardziej niż jakiekolwiek inne narzędzie w Twojej kuchni. Weź pod uwagę fakt, że możesz zapłacić 50 USD za kubek do kawy lub, że twój holenderski piekarnik zapewnił Ci przynajmniej 200 $. Ten nóż średniego zasięgu nagle wygląda na całkiem niezły.

To zastrzeżenie na bok, ale ważne jest, aby zrozumieć, za co płacisz.

Rodzaj stali

“Najważniejszą rzeczą, [która wpływa na cenę] jest rodzaj stali, która jest używana w nożu”, mówi Bryan Mayer, dyrektor ds. Edukacji rzeźniczej w firmie Fleishers Craft Butchery. I możesz naprawdę dostać (i mamy na myśli naprawdę) geeky o stali, zwłaszcza jeśli zaczynasz dostawać do stopów jak wolfram, ale są naprawdę trzy typy, o których warto pamiętać: stal nierdzewna, stal węglowa i wysokowęglowodanowa stal nierdzewna.

Zasadą jest, że stal nierdzewna jest bardziej miękka, co czyni ją bardziej trwałą (to jest mniejszą podatnością na pękanie), ale także oznacza, że ​​trudniej jest utrzymać ostrą krawędź. Jest także odporny na plamy i korozję, dzięki czemu łatwiej się nim opiekować.

Główną zaletą stali węglowej jest jej twardość, która pozwala uzyskać ostry jak brzytwa brzeg, a także jest tańsza niż stal nierdzewna. Z drugiej strony, stal węglowa jest bardziej podatna na rdzę i odpryski.

Twój najlepszy zakład jest prawdopodobnie gdzieś pośrodku. “Najbardziej dostępne, najlepszej jakości noże wykonane są ze stali wysokowęglowej”, mówi Cara Mangini, autorka Rzeźnik rzeźnika. “Łączą w sobie najlepsze noże ze stali węglowej i noże ze stali nierdzewnej.”

Mój ulubiony nóż: szef kuchni Paul Sussman

(Image credit: Samara Vise)

Uchwyt

Istnieją inne materiały, które również kosztują nóż – uchwyt, który może być wykonany niemal z niczego, od plastiku po włókno szklane. Niektórzy szefowie kuchni, tacy jak Mayer, lubią wrażenie drewnianego uchwytu – “To jest właśnie to połączenie trzewne, które mam” – ale nie jest tak trwały ani łatwy do czyszczenia, jak plastik, kompozyt, a nawet stal nierdzewna. I oczywiście cena jest taka: “Gumowe noże chwytające będą oczywiście tańsze niż te z Rosewood” – mówi Mayer.

Koszty brandingu i sprzedaży detalicznej

Z prawie wszystkim, co kupujesz, włączając noże, branding wchodzi w grę. Kupując od znanej marki, płacisz za oczekiwanie jakości. A jeśli pójdziesz do sklepu, takiego jak Sur La Table lub Williams-Sonoma, prawdopodobnie płacisz za sprzedaż detaliczną. Mogą to być koszty, które zechcesz ponieść – w końcu sklep z artykułami kuchennymi często oferuje możliwość wypróbowania wielu różnych noży i jest pewien poziom jakości, którego można oczekiwać od, powiedzmy, Wusthof.

Ale Josh Moses próbuje ominąć branding i marże detaliczne przy pomocy Misen Chef’s Knife, wysokiej jakości noża do bezpośredniego klienta, który kosztuje 65 $. Poważne jedzenie “Kenji opisuje go jako Świętego Graala z niedrogimi nożami.

Ich rzemiosło

Oczywiście w grę wchodzi również kunszt. Główne rozróżnienie między ostrzami noży, które są wykonywane maszynowo przy użyciu modelu obcinarki do ciastek, a kutymi nożami, które wymagają więcej czasu i pracy, mają lepszą równowagę i dowodzą wyższą ceną.

I tak dalej. “Istnieje wiele innych rzeczy, takich jak wielokrotne gaszenie, które mogą podnieść cenę noża” – zauważa Mayer. No i są niestandardowe noże, które są zupełnie inną historią – choć dla niektórych koszt jest tego wart.

“Lubię ręcznie robione noże” – mówi Eivin Kilcher, współtwórca Discovery’s Alaska: The Last Frontier. “Jeśli mam dostać nowy nóż, chcę, żeby był inny niż jakikolwiek inny nóż na świecie. ”

Dolna linia

Podobnie jak w przypadku większości rzeczy, dostajesz to, za co płacisz, ale jeśli szukasz solidnego, funkcjonalnego noża, trzymaj się z daleka od dodatków (na przykład fantazyjnej stali damasceńskiej) i możesz je złapać w rozsądnej cenie, w tym Zakres 50 $ do 100 $.

Mój ulubiony nóż: Fotograf Athena Pelton

(Źródło zdjęcia: Emma Fiala)

Kilka niedrogich noży, które kochamy

Jeśli szukasz noża szefa kuchni w tym słodkim miejscu, oto kilka, które kochamy, lub które pojawiły się w tym miesiącu w serii 20 Kucharzy, 20 noży. Każdy z nich jest nożem, który ktoś uznał za przydatny i praktyczny.

  • Tojiro DP Gyutou, 60 USDStrona przeglądu Sweethome nazywa to jako jeden z ich najlepszych typów.
  • Nóż szefa kuchni Victorinox Fibrox 8-calowy, 44,95 USD w Amazon – klasyczny pick do budżetu
  • Wusthof Pro Cook’s Knife, 8-calowy, 30 dolarów w Amazon – Kolejny dobry wybór budżetu.
  • IKEA 365+ Nóż do warzyw, 16,95 USD w IKEA – ulubieniec jednej z osób z serii 20 Kuchenek i 20 Knives.

Jak kupować nóż, który jest odpowiedni dla Ciebie

Ale pamiętaj – co sprawia, że ​​dobry nóż dla kogoś innego nie może być dla ciebie dobrym nożem. Przed zakupem ważne jest, aby samemu wypróbować nóż.

Oto więcej porad, jak robić zakupy na noże i na co zwracać uwagę:

  • Co definiuje odpowiedni nóż dla Ciebie? 6 pytań do zadawania przed inwestowaniem
  • Najważniejszy krok w zakupie nowego noża

Czy masz niedrogi nóż szefa kuchni, który kochasz i chcesz dodać do tej listy??