Spanakopita zawsze jest dla mnie obowiązkowa, gdy odwiedzam grecką restaurację. Uwielbiam sposób, w jaki słonawa, słonawa feta odgrywa zielonego, pełnowartościowego szpinaku i jak to wszystko jest zamknięte w cienkiej jak papier, chrupiącej gałązce. Ale jest tak naprawdę cały świat greckich pikantnych ciastek, które warto zbadać – od kreatopita, który jest wypełniony mięsem, do patatopita, który jest wypełniony ziemniakami i wszystkim pomiędzy. W rzeczywistości, gdy widzisz “pita” na końcu greckiego jedzenia, oznacza to, że jest to słodkie lub pikantne ciasto. Więc jeśli jesteś gotowy, aby zanurzyć się w świecie greckich ciast poza próbą spanakopita, zachęcam cię, abyś zaczął od jednego z najbardziej dekadenckich (i ulubionego naszego Edytor Żywności, Hali): ser i jajka- wypełniony tiropita.

Co to jest Tiropita?

Podobnie jak spanakopia, tiropita jest również pikantnym greckim ciastem, które jest zawinięte w skorupę filo, ale jego nadzienie jest inne niż spanakopita. Zamiast szpinaku, ziół i fety, tiropita jest wypełniona mieszanką sera i jaj. Stosowane sery różnią się znacznie w zależności od receptury, ale feta jest prawie zawsze ostoją, a także serem twarogowym, ricottą, twarogiem, a nawet parmezanem lub goudą..

Tiropita można upiec w jednym dużym naczyniu, pokroić w kwadraty lub upiec w pojedyncze trójkąty. W Grecji jest powszechnie spożywana na śniadanie lub jako przekąska po południu, po prostszym śniadaniu składającym się z kawy i chleba z masłem.

Cygara Feta i Olive Phyllo

(Źródło zdjęcia: Karen Biton-Cohen)

Dlaczego powinieneś spróbować Tiropita

Podczas gryzienia w spanakopita czuje się odrobinę zdrowa, dzięki temu, że cały zielony szpinak spłaszczony wewnątrz, tiropita czuje się czysto dekadencki. Po przegryzaniu maślanego, chrupiącego ciasta z filo-formy, witają cię bogate, słone nadzienie – ser jest tym, co dominuje w nadzieniu, ale jajko nadaje mu prawie konsystencję przypominającą krem.

Uzyskaj przepis: Tiropitas z Alexandra’s Kitchen

Masz ulubione greckie ciasto? Jakieś brakowało?