(Źródło zdjęcia: Christine Han)

Jeśli kiedykolwiek próbowałeś popijać szklankę Cabernet obok pieczonych szparagów lub duszonych karczochów, prawdopodobnie miałeś nieprzyjemne wrażenia. Czy wino smakowało gorzko i prawie metalicznie? Nie martw się – twoje wino nie jest złe. Często tak się dzieje, gdy pijesz wino z tymi warzywami. Obie są znane z tego, że są dość trudne do sparowania z winem dzięki temu efektowi, ale na szczęście jest jedna butelka, która idealnie pasuje.

Dlaczego wino trudno parować ze szparagami i karczochami

Oba warzywa są bogate w umami, co może zmienić sposób postrzegania smaku wina. Zmniejsza percepcję ciała, słodyczy i owocowości w winie i zwiększa percepcję goryczy. Oznacza to, że wina, które mają być owocowe, z dobrym ciałem i równowagą, mogą smakować roślinne, gorzkie i dalekie od siebie, gdy są popijane po włóczni szparagów.

Czytaj więcej: Dlaczego mój winny smak jest śmieszny, kiedy popijam go szparagami i karczochami

Jak gotować szparagi w piekarniku

(Źródło zdjęcia: Leela Cyd)

Najlepsze wino do wypicia

Sięgnij po butelkę Grüner Veltliner. Suche białe wino z Austrii doskonale pasuje do obu warzyw. To ekstra ostre, mocne wino o smaku cytrusów i ziół. Wysoki poziom kwasowości działa jak folia na bogaty w umami aromat szparagów i karczochów, dzięki czemu nie otrzymasz tych ostrych smaków po wypiciu wina. Kwasowość maskuje te pikantne smaki, gdy sączysz po jedzeniu, więc pikantne smaki nie zmienią wina, a wino smakuje tak, jak powinno: ostry, jasny i smaczny.

Nie szkodzi również, że przyzwoita butelka nie złamie banku – można łatwo znaleźć dobrą butelkę w zakresie 10-15 dolarów w prawie każdym sklepie z winami. Trader Joe zwykle nosi przynajmniej jedną, która unosi się poniżej tego zakresu, a te, które złapałem, zawsze były sukcesem. Oznacza to, że możesz cieszyć się nim wraz ze swoimi ulubionymi szparagami i karczochami przez całą wiosnę.

6 przepisów do spróbowania z Grüner Veltliner

  • Szparagi z jajkami i parmezanem
  • Szparagi i rzodkiewki z miętą
  • Miso-palona szparagowa Sałatka z makaronem Soba
  • Szybki i tandetny karczoch Barigoule
  • Pieczone Brie z karczochami Herbed
  • Kurczak i karczochy w sosie z białego wina