(Źródło zdjęcia: Christine Gallary)

Pomidory są jedną z najważniejszych cech produktów letnich – pakuję się w tyle pomidorów, jak to możliwe, gdy są na szczycie dojrzałości, soczystości i doskonałej równowagi między słodkością i cierpkim smakiem. Ale co z resztą roku, kiedy dobre pomidory nie są dostępne?

Suszone na słońcu pomidory są świetnym sposobem na zachowanie letnich pomidorów, dzięki czemu można je wykorzystać o każdej porze roku, kiedy chcemy uzyskać przyjemny smak pomidorów. Jak są robione i jaka jest różnica między tymi sprzedawanymi jak suszone owoce i tymi pakowanymi w olej?

Suszone suszone pomidory

(Źródło zdjęcia: Christine Gallary)

Jak powstają suszone na słońcu pomidory

Proces przygotowywania suszonych na słońcu pomidorów naprawdę nie różni się od tego, jak powstają inne suszone owoce. Dojrzałe pomidory (niekiedy poddane działaniu dwutlenku siarki, aby zachować kolor i jakość) pozostawia się na słońcu do wyschnięcia na kilka dni, gdzie mogą stracić około 93% swojej wagi w procesie. Możesz osiągnąć te same wyniki, susząc pomidory w suszarce lub piekarniku.

Pomidory śliwkowe są zwykle suszonymi pomidorami, ale możesz znaleźć inne odmiany i kolory. Suszone pomidory zachowują wiele witamin i przeciwutleniaczy.

Suszone na słońcu suszone pomidory

(Źródło zdjęcia: Christine Gallary)

Jaka jest różnica między zwykłymi i olejowymi suszonymi pomidorami?

Suszone pomidory można znaleźć w dwóch postaciach:

Suche pomidory mają konsystencję podobną do suszonych owoców i są sprzedawane w opakowaniach lub w dużych pojemnikach.

Olejowane pomidory suszone są w taki sam sposób, jak wysuszone pomidory, ale po wyschnięciu pomidory zanurzone są w oleju, a czasem w aromatach takich jak zioła i czosnek. Są sprzedawane w słoikach – czasami jako całe pomidory lub duże kawałki, lub drobniej pokrojone w kawałki julienne (małe paski).

Jak korzystać z suszonych na słońcu pomidorów?

Suszone na słońcu pomidory mają intensywny słodko-cierpki smak, który jest o wiele silniejszy niż świeże pomidory, więc trochę idzie daleko. Mają również konsystencję wygładzającą, więc nawilżanie regularnych przed ich użyciem jest ważne, jeśli nie planujesz ich ugotować w jakimkolwiek płynie, np. Na sałatkę.

Suszone na słońcu pomidory można wykorzystać bezpośrednio ze słoika, a aromatyczny olej jest świetną bazą do sosów sałatkowych! Odcedź olej z pomidorów i przed użyciem usuń nadmiar oleju ręcznikiem papierowym.

Przechowuj regularnie suszone pomidory w szczelnym pojemniku z dala od ciepła i światła, aby pozostały wilgotne. Przechowuj w lodówce otwarte słoiki suszonych na słońcu pomidorów z oliwą. Olej utworzy się wokół pomidorów, ale jeśli pozwolisz słoikowi powrócić do temperatury pokojowej, olej znowu przejdzie w stan ciekły, abyś mógł wyciągnąć pomidory.

Jakiego rodzaju suszonych pomidorów powinienem używać?

Jeśli przepis nie określa, który rodzaj suszonych na słońcu pomidorów do użycia, są one całkiem wymienne. To tylko kwestia w jaki sposób przygotowujesz je do swojego przepisu.

Te regularne nie mają tyle wilgoci, więc hydrat je najpierw w ciepłej wodzie lub innym płynie, aby je zebrać.

Jeśli używasz oleju pomidory, po prostu drenaż olejki przed użyciem (ale należy zarezerwować olej do innych zastosowań). I pamiętaj, aby sprawdzić, czy Twoje wysuszone na słońcu, suszone pomidory mają w sobie inne środki aromatyzujące, aby upewnić się, że będą dobrze działać w przepisie, który przygotujesz..

Pieczone manicotti z suszonymi pomidorami i tymiankiem

(Źródło zdjęcia: David Hopler z D Squared Photo & Video)

Sun-suszone przepisy na pomidory

  • Pieczone manicotti z suszonymi pomidorami i tymiankiem
  • Sun-suszone pomidory i pesto Rolls
  • Kremowa sałatka z kurczaka z natką pietruszki i pesto i suszonymi pomidorami
  • Pikantne bułeczki z kozim serem i suszonymi pomidorami
  • Orzo Salad with Rosemary Almonds and Sun-Dried Tomatoes