Jak zrobić szybko marynowane czerwone cebule

(Źródło zdjęcia: Dana Velden)

Trawienie i fermentacja to dwie metody naturalnej konserwacji żywności, a obie dają smaczne, pikantne rezultaty. Czy wiesz, co je wyróżnia?

Różnica między trawieniem a fermentowaniem

Podczas gdy zarówno wytrawianie, jak i fermentowanie dają różne wyniki, niektóre obszary nakładania się mogą łatwo wywołać pewne zamieszanie. Oto, co musisz pamiętać: wytrawianie polega na moczeniu żywności w kwaśnym płynie w celu uzyskania kwaśnego smaku; kiedy żywność jest poddawana fermentacji, kwaśny smak jest wynikiem reakcji chemicznej między cukrem pokarmu a naturalnie obecnymi bakteriami – bez dodatku kwasu wymaganego.

Więcej o marynowaniu

Wytrawianie to metoda konserwacji żywności polegająca na zanurzaniu żywności w kwaśnym roztworze, takim jak ocet, który zmienia zarówno smak, jak i konsystencję żywności. Obejmuje również wykorzystanie ciepła, które służy do niszczenia i hamowania wzrostu dowolnych mikroorganizmów.

Najszybszym i najłatwiejszym sposobem jest szybkie wytrawianie, w którym ocet wraz z cukrem, solą, a czasami różnymi ziołami lub przyprawami doprowadza się do wrzenia, a następnie wylewa na owoce lub warzywa, które pozostawia się do namoczenia na krótki czas..

I chociaż ocet jest produktem fermentacji, produkty marynowane nie są fermentowane domyślnie, ponieważ nie wytwarzają takich samych probiotycznych i enzymatycznych właściwości sfermentowanej żywności.

Get Your Pickle On

  • Najłatwiejsze pikle w lodówce
  • Jak zrobić ogórki kiszone
  • Marynowane czerwone rzodkiewki
  • Czosnek i kolendra marynowane

Więcej o fermentacji

Z drugiej strony fermentacja nie wymaga dodania kwaśnej cieczy lub ciepła i może być osiągnięta przy użyciu tak niewiele jak pojemnika i soli (chociaż bardziej typowo idzie do niej). Jest to jeden z najstarszych i najbardziej podstawowych środków do konserwacji żywności. Proces ten zazwyczaj trwa dłużej niż trawienie i ostatecznie zmienia barwę, smak i konsystencję potrawy.

Owoce i warzywa zawierają naturalne bakterie, które pozbawione powietrza mogą tłumić i hamować wzrost innych drobnoustrojów, które mogą powodować psucie się. Podczas procesu fermentacji te naturalne bakterie przekształcają węglowodany i cukry w całe produkty spożywcze, takie jak warzywa, a nawet mleko, w kwas, który staje się idealnym środowiskiem do zachowania tego pożywienia. Lakto-fermentacja, proces wywoływany przez obecność Lactobacillus, daje sfermentowane pokarmy i napoje ich charakterystyczny pikantny i kwaśny smak, ale także tworzy probiotyki, które pomagają w trawieniu.

Biorąc pod uwagę obecność kwasu wprowadzanego w procesie fermentacji, domowe sfermentowane produkty spożywcze można następnie podzielić na kiszone i sfermentowany. Sfermentowane produkty spożywcze i napoje obejmują takie rzeczy, jak kiszona kapusta, kimchi, kombucha, jogurt kokosowy, miso i tempeh.

Przepisy na produkty fermentowane

  • Jak zrobić domowej kapusty kiszonej w słoiku Mason
  • Jak zrobić Easy Kimchi w domu
  • Jak zrobić herbatę Kombucha w domu
  • Jak zrobić kefir mleka