Garść soczewicy doskonale nadaje się do zaokrąglenia zupy lub zrobienia sałatki tylko trochę więcej nadzienia. Są brązowe, zielone, czerwone i wszystkie odcienie pomiędzy nimi, a my kochamy próbować nowego rodzaju, gdy tylko natrafimy na jeden! Czy zastanawiałeś się kiedyś, czy kolor lub konkretna odmiana naprawdę robi różnicę?

W bardzo szerokich i ogólnych kategoriach, oto najczęściej spotykane rodzaje soczewicy, które widzimy w sklepach.

Brązowe soczewica

Jest to zdecydowanie najczęstsza odmiana soczewicy i prawdopodobnie ta, którą można zobaczyć w lokalnym sklepie spożywczym. Mogą mieć barwę od brązu khaki do ciemnej czerni i ogólnie mają łagodny, ziemisty smak. Gotują w około 20 do 30 minut i bardzo dobrze trzymają kształt. Typowe odmiany to hiszpański brązowy, niemiecki brązowy lub brązowy indyjski. Najciemniejszą i najdelikatniejszą soczewicą są soczewica Beluga, która ma bogaty i głęboko ziemisty smak.

Zielona soczewica

Mogą być blade lub cętkowane w kolorze zielono-brązowym z błyszczącą powierzchnią zewnętrzną. Mają mocny, nieco pieprzny smak. Zielona soczewica zazwyczaj gotuje się najdłużej, w ciągu 45 minut, ale zachowuje jędrną konsystencję nawet po ugotowaniu. Dzięki temu idealnie nadają się do sałatek i innych dodatków. Poszukaj soczewicy Lentilles du Puy, soczewicy Puy lub francuskiej soczewicy zielonej.

Czerwona soczewica

W kolorach od złotego do pomarańczowego do rzeczywistego czerwonego, są to najsłodsze i najsmaczniejsze soczewice (przynajmniej dla naszego umysłu!). Znajdują się one gdzieś pośrodku, jeśli chodzi o czas gotowania i zwykle trwają około 30 minut. Po ugotowaniu stają się mączne, więc są idealne dla indyjskich ryb i innych curry lub do zgrubień zup. Kilka odmian to Red Chief i Crimson, a często znajdziesz je na rynku indyjskim lub na Bliskim Wschodzie jako masoor (czerwona soczewica) lub channa (żółta soczewica).

Czy masz ulubiony rodzaj soczewicy? Co lubisz robić z nimi?

Zdobądź przepis: 25 sposobów na przekształcenie soczewicy w kolację