Planowanie posiłków i przygotowywanie posiłków są regularnymi częściami mojej weekendowej rutyny. Są to kroki, które ułatwiają organizowanie kolacji w weekendy na stole, a nawet pomagają mi wydać mniej w sklepie spożywczym. O tych dwóch krokach mówi się często, często razem i nie bez powodu – naprawdę idą one w parze. Ale jest ważny punkt, który je wyróżnia.

Różnica między planowaniem posiłków a przygotowywaniem posiłków

Planowanie posiłków i przygotowywanie posiłków działają razem, aby ostatecznie służyć temu samemu celowi: sprawić, aby coraz bardziej ułatwić organizowanie kolacji w ciągu tygodnia. Planowanie posiłków jest procesem, który pyta i odpowiada na pytanie “Co na obiad?” wybierając przepisy, które najlepiej pasują do Twoich potrzeb i harmonogramu. Przygotowanie posiłku jest krokiem w procesie planowania posiłków. To jest ostatni krytyczny krok, który wprowadza twój plan w czyn, przygotowując składniki i posiłki na nadchodzący tydzień (pomyśl: gotowanie porcji rozdrobnionego kurczaka, krojenie cebuli i pomidorów oraz przygotowanie garnka fasoli do złożenia na posiłki w ciągu całego dnia tydzień).

(Źródło zdjęcia: Faith Durand)

Bliższe spojrzenie na planowanie posiłków

Planowanie posiłków zadaje pytanie “Co na obiad?” raz na cały tydzień, zamiast każdej nocy, a następnie robiąc zakupy i przygotowując składniki przed gotowaniem. Uważamy, że najprostszym sposobem podejścia do planowania posiłków są trzy kroki.

 1. Wybierz swoje kolacje (i ich przepisy, jeśli to konieczne).
 2. Kupuj składniki.
 3. Przygotuj te składniki.

Patrząc na planowanie posiłków od końcowego punktu przygotowanych posiłków, można poczuć się nieuchwytnym i całkowicie przytłaczającym dla niewtajemniczonych. Właśnie dlatego działa trójstopniowe podejście; przerywa proces na małe kroki, które są znacznie łatwiejsze w zarządzaniu.

Czytaj więcej: Zaczekaj, co dokładnie planuje posiłek?

Nasze najlepsze wskazówki dotyczące planowania posiłków

 • Przewodnik dla początkujących do planowania posiłków: co warto wiedzieć, jak odnieść sukces i co pominąć
 • 5 rzeczy, które chciałbym, aby ktoś mi powiedział 5 lat temu o planowaniu posiłków
 • Najlepszy sposób na weekend na sukces planowania posiłków
 • Zadaj sobie te 5 pytań przed rozpoczęciem planowania posiłków

5 rzeczy, które przygotowuję w niedzielę wieczorem na moje lunch

(Źródło zdjęcia: Gina Eykemans)

Posiłek Przygotuj plan do działania

Przygotowanie posiłku jest ostatnim krokiem w planowaniu posiłków. Po wybraniu posiłków na nadchodzący tydzień i zakupie składników, przygotowanie posiłku wymaga odłożenia na jakiś czas, nawet godziny lub 20 minut, aby dosłownie rozpocząć przygotowywanie nadchodzących posiłków. Może to oznaczać różne rzeczy dla różnych ludzi, a wszystko sprowadza się do tego, co gotujesz i jakie jest najbardziej pomocne podejście do twoich potrzeb i harmonogramu.

Przygotowanie posiłku może obejmować przygotowywanie całych posiłków przed posiłkiem, dzielenie ich na poszczególne pojemniki, a następnie przechowywanie ich w lodówce lub zamrażarce. Może to również oznaczać zrobienie dzbanka z ziarnami, upieczenie kilku słodkich ziemniaków, kłusowanie kilku piersi z kurczaka, siekanie pęczków warzyw lub robienie sosu lub sosu.

Nasze najlepsze wskazówki dotyczące przygotowywania posiłków

 • 10 rzeczy do dodania do niedzielnego posiłku Przygotuj się na lepszy tydzień lunchu
 • Jak procedura Instant Pot Changed My Meal Prep
 • Niedzielny posiłek przygotowywany przez Triathlete
 • 5 rzeczy, których się nauczyliśmy o posiłku Przygotuj się na Instagram

Meal Plan Club z Kitchnem

Meal Plan Club to nasz własny, 4-tygodniowy program obejmujący stanowiska edukacyjne, narzędzia do pobrania i przykładowe plany posiłków na żywo, podczas których przeprowadzimy Cię przez każdy etap planowania posiłków – od wyboru przepisów kulinarnych do przygotowywania posiłków i wykonywania każdego z nich. posiłek – abyś był bardziej pewny siebie w ciągu zaledwie jednego miesiąca. Możesz śledzić tutaj!