(Źródło zdjęcia: Christine Gallary)

Ocet ryżowy stosuje się w wielu azjatyckich potrawach ze względu na łagodną kwasowość i nutę słodyczy. Przepisy zazwyczaj wymagają dwóch najpopularniejszych odmian, octu ryżowego lub sezonowego octu ryżowego. Jakie są różnice i które należy kupić?

Jak powstaje ocet ryżowy

Chociaż istnieje wiele rodzajów octu ryżowego, w tym czerwonego, brązowego i czarnego, najczęściej dostępnym jest ocet ryżowy. Ocet z białego ryżu, czasami oznaczany octem wina ryżowego, jest wytwarzany przez fermentację cukrów w ryżu najpierw w alkoholu, a następnie w kwas.

Przyprawiony biały ocet ryżowy wytwarza się ze sake lub dodajemy cukier i sól do zwykłego octu ryżowego.

Różnice między regularnymi i sezonowanymi octu ryżowego

Chociaż oba mogą wyglądać bardzo podobnie, przyprawiony ocet ryżowy jest bardziej aromatyczny i słodszy z powodu dodatku cukru, czasami syropu kukurydzianego i soli lub glutaminianu sodu. Oznacza to również, że zawiera więcej kalorii niż zwykły ocet ryżowy, który zawiera zero kalorii.

Którego powinienem użyć?

Przyprawiony ocet ryżowy jest często używany w sosach sałatkowych i ryżu sushi, ponieważ ma większy smak niż zwykły ocet ryżowy, ale mniej kwaśny. Wspaniale jest mieć szybki sos do pierogów lub bułeczek z jajkiem.

Gdybyś miał tylko jeden w swojej spiżarni, zwykły ocet ryżowy jest drogą do zrobienia. Ponieważ nie ma dodatku soli i cukru, użycie zwykłego octu ryżowego pozwala kontrolować ilość przypraw w twoim jedzeniu. Można go również stosować zamiast przyprawionego octu ryżowego w przepisie – pamiętaj, że możesz przyprawić danie nieco bardziej agresywnie, aby nadrobić brak soli i cukru.

Przepisy z wykorzystaniem octu ryżowego

  • Jak zrobić Gimbap: koreańskie wodorosty i rolki ryżowe
  • Smażony brązowy ryż ze szparagami, papryką i orzechami nerkowca
  • Eric Gower’s Pickled Ginger
  • Łatwy japoński marynowany ogórek