(Źródło zdjęcia: Kelli Foster)

Kiedy myślę o gładkich i kremowych deserach, pierwsze dwie rzeczy, które przychodzą mi do głowy to pudding i mus. Chociaż mają podobną charakterystykę, te kremowe desery bez pieczenia mają kilka różnic. Czy wiesz, co odróżnia pudding i piankę od siebie?

Jak zrobić budyń czekoladowy od podstaw

(Źródło zdjęcia: Faith Durand)

Pudding

Czy wiesz, że pudding nie był pierwotnie podawany jako deser? Daleko od tego. Pudding był pierwotnie pikantnym daniem, wytwarzanym przez zmieszanie przetworzonego mięsa ze spoiwem, jak jajka, ziarna lub masło, a następnie gotowany na parze, pieczony lub gotowany.

Na szczęście pudding, który poznaliśmy i którego kochamy, jest zupełnie inny. Podczas gdy pudding może być słodki lub pikantny, najlepiej znamy słodką wersję. Słodki pudding to półstały, kremowy, czasem gęsty deser, który można podawać w ciepłej, schłodzonej lub w temperaturze pokojowej.

Jak powstaje pudding

Istnieje wiele odmian, ale w najbardziej podstawowym, tradycyjnym puddingu powstaje mieszanka mleka i cukru, gotowana i zagęszczana skrobią kukurydzianą. Mniej tradycyjnie ryż, tapioka, nasiona chia, a nawet żelatyna są używane jako środki zagęszczające w niektórych przepisach.

Przepisy na pudding

  • Jak zrobić budyń czekoladowy od podstaw
  • Tapioki Pudding z wędzonymi sezamem
  • Bezmleczny pudding z malinowej róży

Przepis: Mus czekoladowy z oliwą z oliwek i solą morską

(Źródło zdjęcia: Faith Durand)

Mus

Mus jest lżejszym, bardziej puszystym kuzynem. Jego lżejsza konsystencja pochodzi z ubijania powietrza w mieszankę. Jego konsystencja jest przewiewna, składając ubite białka jaj lub ubitą śmietanę w podstawową mieszankę.

Podobnie jak budyń, mus może być pikantny lub słodki. Pikowane wersje zwykle obejmują mięso, łosoś lub warzywa. Słodki mus jest zazwyczaj aromatyzowany czekoladą, kawą lub owocami.

W przeciwieństwie do budyniu, mus nie zawiera żadnych dodatków, takich jak orzechy, ziarna lub owoce, i jest zwykle podawany schłodzony lub zamrożony.

Jak powstaje Mousse

W najprostszym tradycyjnym mousse zaczyna się od podstawy podobnej do puddingu, bez skrobi kukurydzianej, do której składa się ubita śmietana lub ubite białka jajowe.

Istnieje również wiele nietradycyjnych wersji musów, które są wegańskie, bez produktów mlecznych i zamieniono tradycyjne składniki na zdrowsze. Odmiany te są przewiewne (choć nie tak bardzo, jak w wersji tradycyjnej) przy użyciu składników takich jak avocado z bita.

Przepisy na mus

  • Mus czekoladowy z oliwą z oliwek i solą morską
  • Spicy Boozy Mus
  • Raw Cacao Mus z awokado

Co sprawia, że ​​Pudding i Mousse Apart

Podstawową cechą odróżniającą te rzeczy jest ich spójność i sposób ich zagęszczenia.

  • Jak są pogrubione: Podczas gdy pudding wykorzystuje skrobię kukurydzianą jako zagęszczacz, pianka pomija ten składnik i zamiast tego polega na bitej śmietanie i / lub ubitych jajach jako środku zagęszczającym. Tradycyjnie pudding uzyskuje gęstą konsystencję od gotowania (co aktywuje skrobię kukurydzianą), podczas gdy mus nie jest gotowany.
  • Tekstura: Ponieważ te dwa kremowe desery używają różnych metod zagęszczania, tekstura również się zmienia. Pudding jest półstały i bardziej gęsty, podczas gdy pianka ma jaśniejszą, bardziej wyrazistą teksturę.
  • Dodatki: Mus jest nieco bogatszy i cieszył się takim, jaki jest. Często zdarza się, że budyń zawiera dodatki, takie jak ziarna (ryż), nasiona (nasiona chia), owoce lub orzechy.

Czy masz ulubiony przepis na pudding lub piankę, który uwielbiasz robić?