Jednym z najbardziej uderzających widoków na stole jest kawałek kurczaka lub talerz cukinii z czarną skórką po bokach. Ten poczerniały obszar na dobrze ugotowanym kawałku ryby, mięsa lub warzyw – na gorąco z grilla lub pieca – zapewnia chrupiącą skórkę i dymny smak.

Ale czy to jedzenie jest sczerniałe czy zwęglone? Czy istnieje różnica techniczna między tymi dwoma terminami dla stylu gotowania, który pozostawia najwięcej dowodów na swój pierwotny kontakt z ogniem?

Różnica polega na przyprawie

Z zewnątrz sczerniałe i przypalone potrawy mogą wyglądać podobnie, ale jeden smak mówi różnicę. Podczas czernienia i zwęglania, zarówno celowo flirtującego z cienką linią pomiędzy przypalanym i dobrze ugotowanym jedzeniem, czernienie zawsze wymaga użycia ziół i przypraw.

Więcej o czerstwieniu

Blackening to technika gotowania najczęściej stosowana w przypadku mrożonych ryb, kurczaków, steków i innych mięs. Ta metoda gotowania jest zwykle kojarzona z kuchnią Cajun i spopularyzowana w latach 80. ubiegłego wieku w celu odtworzenia smaku grillowania węglem drzewnym w komercyjnej kuchni.

Cechą wyróżniającą tę technikę jest mieszanka przypraw. Nie ma standardowej receptury na sezon czarny, chociaż większość mieszanek zawiera tymianek, oregano, paprykę, cayenne, cebulę w proszku, czosnek w proszku i oczywiście sól i pieprz.

Po poczernieniu, jedzenie zanurza się w stopionym maśle, a następnie czerpie z ziół i przypraw, a następnie gotuje na gorącej patelni (tradycyjnie żeliwne). Rezultatem są kawałki mięsa lub ryby o ciemnobrązowej lub czarnej skórce na zewnątrz.

Choć może wyglądać na przypaloną, ciemna (i głęboko aromatyzowana) skorupa jest wynikiem gotowanych stałych składników mleka z masła i przypalonych przypraw.

Wypróbuj te Czarne Przepisy

  • Blackened Catfish Fajitas
  • Blackened Chicken with Creamy Angel Hair Pasta
  • Czernione pierś z kurczaka z solą

Więcej informacji o Charred Foods

W przeciwieństwie do czernienia, zwęglanie nie wymaga mieszania przypraw. Często występuje naturalnie z potrawami z grilla, ale może być również osiągnięty poprzez pieczenie, smażenie i gotowanie w kuchence. Wielu kucharzy flirtuje z linią między bezpośrednim spaleniem i celowym zwęgleniem, aby przynieść głębszy, bardziej wytrzymały dymny smak do żywności.

Naprawdę nie ma ograniczeń co do tego, jakie produkty można zwęglić. Wszystko, od mięsa, warzyw i deserów, może być zwęglone. Zwęglone pożywienie można rozpoznać po ciemnej zewnętrznej skorupie na krawędziach lub na całej powierzchni żywności.

Wypróbuj te Charred Recipes

  • Grillowane figi z miodowanym mascarpone
  • Przypalone brokuły i nadziewane awokado Tofu
  • Bryant Terry’s Grilled Vegetable i Tofu Kebabs