Jeśli dopiero zaczynasz pracę ze smakami często spotykanymi w japońskim jedzeniu, ale potrzebujesz miejsca na rozpoczęcie, rozważ miso soup the gateway. Lista składników jest krótka, ale zawiera wiele najczęściej używanych składników używanych w kuchni japońskiej.

Przygotowując zupę miso nauczysz się ponadczasowej i uniwersalnej lekcji na temat zupy: aromatyczny bulion jest podstawą wszystkich wspaniałych zup. Co więcej, możesz użyć podstawowych składników miso – z których wszystkie są wegetariańskie w tym przepisie – w codziennej kuchni lub przyszłej eksploracji kuchni japońskiej.

(Image credit: Lauren Volo)

Dlaczego ta metoda jest najlepsza dla większości domowych kucharzy

Zupa Miso to niesamowicie pikantna, bulionowa zupa podawana zazwyczaj z małymi kostkami tofu i sosem muszelkowym. Gotowanie na parze, pachnące – to klasyczny początek posiłku sushi, ale jest to również jeden z najprostszych i najbardziej pocieszających stylów azjatyckiej zupy do robienia w domu.

Bez względu na to, gdzie szukasz przepisu na zupę miso, znajdziesz krótką listę składników. A to dlatego, że każdy element w zupie miso ma mocny i wyraźny smak, który po połączeniu daje ostateczne danie, które jest jednocześnie minimalistyczne i złożone.

Większość klasycznych przepisów na zupy miso – choć krótkie – nie są wegetarianami; opierają się na prostym bulionie z suszonych ryb i wodorostów. To znaczy, jeśli w ogóle trudzisz się, aby zrobić swój własny bulion; można znaleźć masowe pakiety startowe dla miso w azjatyckich sklepach spożywczych i na międzynarodowych stoiskach spożywczych w lokalnym supermarkecie.

Co sprawia, że ​​ta metoda jest tą, którą polecamy większości domowych kucharzy? Dlaczego nie po prostu zrobić bardziej klasyczny bulion lub udać się na super łatwą trasę i rozpocząć zupę z pakietu?

 1. Domowy bulion jest bardziej satysfakcjonujący i pożywny: Pakiety zupa-starter do zupy miso są często bogate w sód i MSG i brakuje w nich bulionu z dashi na bazie kombu. Bulion Kombu, baza dla naszej wegetariańskiej zupy miso, ma wiele doniesień o korzyściach zdrowotnych jako pomoc trawienna, a także dobre źródło żelaza i wapnia.
 2. Domowy bulion jest łatwiejszy do pełnego posiłku: To naprawdę powtarza powyższy punkt, ale warto przywołać: jeśli zamawiasz zupę miso w restauracji, to często jest to mały starter. Ale w domu, jeśli masz zamiar zrobić zupę od zera, chcesz ją zjeść. Domowy bulion jest bardziej satysfakcjonujący i bardziej odżywczy – lepiej przygotować go na pełny posiłek.
 3. Bulion wegetariański jest bardziej uniwersalny: Wielu kucharzy domowych jest wegetarianami lub gotuje dla wegetarianów, aw przypadku zupy miso, po naszych badaniach czuliśmy, że szybkie gotowanie, a jednocześnie intensywny wegetariański bulion jest najbardziej przydatnym i inteligentnym sposobem dla domowego kucharza, aby rozpocząć zupę miso..

Ta metoda opiera się na tych dwóch założeniach. Zacznijmy od bulionu – najsmaczniejszej wegetariańskiej, jaką znamy.

Zacznij od bulionu wegetariańskiego

To zestawienie intensywności i powściągliwości to cecha często występująca w japońskiej kuchni i jakość, którą staraliśmy się uchwycić w przepisie, który tu dzielimy. Aby to zrobić, zaczęliśmy tam, gdzie zaczynają się wszystkie dobre zupy: z aromatycznym bulionem.

Broth-making to podstawowa umiejętność dla domowych kucharzy. Jednak lekcje są często wypaczone w służbie robienia bulionu z mięsa. Nasz przepis na zupę miso oferuje alternatywną lekcję – sztukę bulionu opartego na roślinach. Ten bulion nie ma zamiaru naśladować smaku mięsa, a jednocześnie oferuje pikantną satysfakcję.

Ta zupa miso zaczyna się od kombu (suszonego wodorostu), suszonych grzybów shiitake i lekcji na temat zrobienia wegetariańskiego dashi. Stamtąd przynosimy imiennik tej zupy – pastę miso – i wszystkie pozostałe składniki, aby pomóc w przygotowaniu bulionu do zupy, której pragniesz.

Co sprawia, że ​​Miso Soup Authentic?

Zupa Miso jest tak wszechobecna dla amerykańskich konsumentów, że często zapominamy, że zupa miso i miso mają ponad tysiącletnią historię. Podczas gdy historycy zgadzają się, że miso jest chińskim wynalazkiem, zupa miso jest przypisywana wyłącznie Japończykom.

Produkcja Miso rozpoczęła się w Ameryce już w 1907 roku, ale nie stała się popularna w Stanach Zjednoczonych aż do lat 60. i 70. XX w., Kiedy miso zyskało uznanie jako zdrowa żywność ze względu na swoje właściwości makrobiotyczne. W tym czasie zyskiwała popularność także sushi, a zupa miso stała się powszechna w amerykańskich stacjach sushi. Wraz z rozwojem misoocentrycznego gotowania, przepisy dotyczące zupy miso stały się bogate w czasopismach i książkach kucharskich od autorów japońskich i amerykańskich.


Naszym celem jest dzielenie się wegetariańską zupą miso, która uczy podstaw dashi, przy jednoczesnym poszanowaniu dziedzictwa zup miso.


Podobnie jak większość przepisów, które mają znaczenie historyczne i kulturowe, autentyczność zupy miso jest zniuansowana i złożona. Pierwsza wyprawa Kitchna na zupę miso – w zasadzie to, co można znaleźć w każdej restauracji sushi lub hibachi w japońskiej zupie miso, ma setki (jeśli nie tysiące) iteracji, nie mniej autentycznych niż ostatnie. Bulion dashi może zawierać sardynki lub grzyby lub może pochodzić z paczki; miso może być czerwone lub białe.

Naszym celem jest dzielenie się wegetariańską zupą miso, która uczy podstaw dashi, przy jednoczesnym poszanowaniu dziedzictwa zup miso.

(Image credit: Lauren Volo)

Kupuj swoją zupę – kup składniki do sukcesu

Często, gdy myślimy o przygotowywaniu azjatyckich zup w domu, zakładamy, że musimy udać się na azjatycki rynek, aby znaleźć składniki. Chociaż dotyczy to bardziej złożonych zup, takich jak ramen, gdzie naprawdę chcesz włożyć wysiłek w polowanie na świetne kluski, składniki zupy miso można zwykle znaleźć w regularnych sieciowych sklepach spożywczych. Wynika to w dużej mierze z popularności miso jako składnika dla domowych kucharzy.

W międzynarodowej jadalni będzie suszone kombu (suszone wodorosty) i suszone grzyby shiitake do wyrobu bulionu dashi. Miso pasta i jedwabne tofu można znaleźć w dziale produktów – chwyć trochę zielonej cebuli, gdy tam jesteś.


Kupuj zupę: listę zakupów dla najlepszych zup Miso w domu


(Image credit: Lauren Volo)

Podstawy Miso Broth

Bulion Dashi

Pomyśl o dashi jako o delikatnym bulionie warzywnym. Podstawowym składnikiem jest kombu, wodorosty morskie, które zostały wysuszone i pokrojone na arkusze i są odpowiedzialne za głębokie smaki umami miso.

Większość miso zupa dashi obejmuje również płatki bonito. Płatki Bonito są również wywoływane katsuobushi, i są wykonane z suszonych ryb bonito.

Do tego przepisu proponujemy wegetariański rosół kombu, który ma głębszy smak niż tradycyjny japoński dashi, ponieważ bonito jest zastąpione przez suszone grzyby shiitake. Obie opcje są wymienione poniżej.

Dashi robi się bardzo ostrożnie przez zanurzenie kombu w wodzie na noc lub delikatne przysypanie wodorostów i wody. Obie metody usuwają kwas glutaminowy kombu, który pojawia się na kombu jako drobne białe kryształy. Moczenie przez noc również zmiękcza kombu znacznie bardziej niż gotowanie, dzięki czemu kombu łatwiej jest posiekać i dodać do zupy miso do jedzenia.

The 2 Dashis

 • Tradycyjne Dashi: Jak zrobić japoński rosół Dashi
 • Vegan Dashi: Jak zrobić bulion Kombu (wegetariańskie Dashi)

Miso

Miso to sfermentowana pasta sojowa. Powstaje przez zmieszanie soi z wodą i koji ziarno (zazwyczaj ryż lub jęczmień) zaszczepione sporami pleśni. Soja fermentuje przez tygodnie lub lata, zanim staje się gęstą pastą osławioną ze względu na jej głębokie, pikantne aromaty i właściwości probiotyczne.

Miso występuje w trzech głównych odmianach, z których każda ma swoje odrębne cechy.

 • Biały miso jest zwykle słodszy i lżejszy, z najkrótszym okresem fermentacji trzech.
 • Żółty miso jest sfermentowany co najmniej rok, ze zrównoważoną mieszanką słodyczy, kwasowości i ostrości.
 • czerwone miso jest najciemniejszy z trzech o złożonej głębi smaku powstałej w wyniku dłuższej fermentacji.

Nie ma złego miso do zupy miso. Począwszy od mieszanki żółtej i białej 50/50 tworzy lekką i słodką zupę miso, która doskonale nadaje się do parowania z innymi potrawami. Zupa miso w całości wykonana z czerwonego miso jest całkowicie satysfakcjonująca; to rodzaj obfitej miski, którą chcesz pożreć w zimowych głębinach.


Nie ma złego miso do zupy miso.


Do tego przepisu używamy tylko czerwonego miso. Intensywność czerwonego miso dobrze łączy się z grzybami i nadaje wegetariańskiej zupie mięsisty smak bez mięsa. Red miso może być nieco słony, ale bulion złagodzi jego pikantny profil.

Czytaj więcej: Jaki jest najlepszy rodzaj Miso dla Miso Soup?

Ważna uwaga na temat dodawania Miso do Miso Soup

Nigdy nie dodawaj miso bezpośrednio do zupy. Zamiast tego zmiksuj miso z niewielką ilością bulionu dashi, zanim dodasz go do garnka zupy. To sprawia, że ​​miso nie staje się grudkowate w bulionie.

(Image credit: Lauren Volo)

Jak jeść zupę Miso

Zupę Miso można spożywać na śniadanie lub lunch samodzielnie lub, tak jak lubią to Japończycy, jako część większego posiłku. Podawaj zupę od razu, aby uniknąć oddzielenia miso od dashi.

Zupa Miso nie potrzebuje łyżki, ale można ją podnieść bezpośrednio do ust, aby wypić zupę, a pałeczki mogą kierować tofu i grzyby do ust.

Jak umieścić informacje o swoich zupach miso do pracy

Dashi: Kiedy już opanujesz sztukę tworzenia rosołu dashi, będziesz chciał zrobić większe partie i zamrozić bulion do wykorzystania w przyszłości, podobnie jak kurczak. Poza zupą miso, dashi idealnie nadaje się do łowienia ryb lub krewetek, przygotowywania innych zup lub do marynowania ryb, tofu lub drobiu. Dashi można również spożywać jako ciepły smoczek na ból gardła lub rozstrój żołądka podczas sezonu grypowego i grypowego.

Kombu: Kombu ma długie okres przydatności do spożycia, więc kuszenie jest trzymać pod ręką wyłącznie do zupy, ale ma inne zastosowania w gotowaniu. Wrzuć kilka suchych suszonych kombu do garnka podstawowych ziaren dla ich pikantnego smaku, ale także dla jego zdolności do zmiękczania fasoli i ułatwienia trawienia. Kombu suszonego i gotowanego można dodawać do frytek i potraw z ryżu lub dodać do długo duszonej wieprzowiny lub kurczaka.

Wklej Miso: Miso pasta to składnik, którego będziesz używać regularnie poza zupą miso, więc trzymaj odmiany pod ręką. Dodaj pastę do pasty do sałatek, użyj jej jako przypraw w innych zupach, potrzyj ją na rybę lub kurczaka przed gotowaniem lub dodaj do porannej mąki owsianej.

Jeszcze więcej pomysłów tutaj: 5 Więcej sposobów użycia Miso Paste

Asian Soup Pot

W tym miesiącu odkrywamy różnorodny świat azjatyckich zup. Ramen, pho i tom kha gai to jedne z naszych ulubionych potraw do jedzenia, ale my sami zleciliśmy sobie te domowe zupy. Korzystając z porad ekspertów, robiąc zakupy w eleganckiej atmosferze i przygotowując nasz know-how z bulionu i bulionu, wrzucamy parujące miski zupy do domowych kuchni.

Dusić bulion: Przynieś dashi lub bulion do szybkiego gotowania w średnim garnku na średnim ogniu. “Src =” https://atmedia.imgix.net/d819dd0b44e10b5e114974e6031c57ba0a83f045?w=160&h=160&fit=crop “>

Wlej miso do bulionu: Wlać rozpuszczone miso do gotującego się bulionu. Zmniejsz temperaturę do średniego minimum. “Src =” https://atmedia.imgix.net/7e0ef2af991c31dd4c302c62063e06563d68dbc6?w=160&h=160&fit=crop “>

Dodaj scallions: Tuż przed podaniem rozprowadź scallions nad zupą. “Src =” https://atmedia.imgix.net/6b028ba2d8905973548a266258b1249cb52e592c?w=160&h=160&fit=crop “>

Jak zrobić najlepszą zupę Miso w domu

Sprawia, że ​​4 porcje

Czego potrzebujesz

Składniki

 • 12 uncje

  jędrne jedwabne tofu, odsączone

 • 6

  scallions, cienkie plasterki

 • 4 kubki

  (1 kwarta) bulionu dashi lub kombu

 • 1/2 Puchar

  namoczone grzyby shiitake, posiekane (od zrobienia dashi lub namoczone, patrz uwagi poniżej)

 • 6 łyżka stołowa

  czerwona pasta miso

 • Sprzęt
 • Nóż szefa kuchni

 • Miarki i łyżki

 • Rondel o 1 kwarta (lub większym)

 • Widelec do whisk lub obiadu

Instrukcje

 1. Przygotuj tofu i scallions: Pokroić tofu na bardzo małe kostki, od 1/4 cala do 1/2 cala po każdej stronie; odłożyć na bok. Pokrój scallions bardzo cienko; odłożyć na bok.

 2. Dusić bulion: Doprowadzić dashi lub bulion do szybkiego gotowania w średnim rondlu z umiarkowanie wysokimi temperaturami.

 3. Rozpuść miso: Umieść miso w małym ramekinie lub miarce. Dodaj około 1/2 szklanki dashi lub bulionu. Trzepaczka z widelcem obiadowym lub trzepaczką do momentu, aż miso całkowicie rozpuści się w cieczy i nie pozostaną żadne grudki.

 4. Wlej miso do bulionu: Wlać rozpuszczone miso do gotującego się bulionu. Zredukuj ciepło do średniego-niskiego.

 5. Dodaj tofu: Dodaj tofu i grzyby i gotuj na małym ogniu, aby ogrzać tofu, od 1 do 2 minut. Nie gotuj zupy po dodaniu tofu.

 6. Dodaj scallions: Tuż przed podaniem rozpieść scallions nad zupą.

 7. Podawaj w pojedynczych miseczkach: Wlej miso zupę do indywidualnych misek i podawaj. Miso jest najlepsze, gdy podawane jest świeże. Osadzi się nieco, gdy znajdzie się w bulionie; krótko ubić pałeczkami lub łyżką, aby ponownie wymieszać zupę.

Uwagi do przepisów

Dokonywanie dashi: Zobacz instrukcje krok po kroku: jak zrobić Vegan Kombu / Dashi.

Moczenie suszonych grzybów shiitake: Przygotowanie wegańskiego bulionu dashi pozostawi resztki namoczonych grzybów, ale jeśli pominiesz dashi (lub zrobisz coś innego) namocz grzyby w wodzie o temperaturze pokojowej do miękkości przed przygotowaniem zupy. Jak przygotować suszone grzyby do gotowania.