Sos żurawinowy jest podstawą Święta Dziękczynienia i często jedynym miejscem jasności na stole pełnym brązu, pomarańczy i opalenizny. Podczas gdy puszkowane produkty są dostępne przez cały rok, świeża żurawina trafia na rynek w październiku, dzięki czemu jest to idealny czas na ubicie partii tego sosu – który jest rzeczywiście dżemem podstawowym – i czeka na Twój stół na Święto Dziękczynienia..

(Image credit: Lauren Volo)

Jak sos żurawinowy stał się ikoną Święta Dziękczynienia

Żurawina jest naprawdę jagodą i pochodzi z Ameryki Północnej. Jest to również jeden z trzech rodzimych owoców uprawianych komercyjnie (pozostałe dwa to borówka czarna i winogronowa Concord). Podczas gdy formy sosu żurawinowego pojawiają się w menu i przepisach już w XIX wieku, dopiero w latach 30. ubiegłego wieku, gdy spółdzielnia hodowców żurawin Ocean Spray miała nadwyżkę zebranych żurawin (dzięki pojawieniu się mokrych zbiorów), ta galaretka żurawinowa stał się łatwo dostępny. Mokre zbiory sprawiły, że zbieranie żurawin było bardziej ekonomiczne, ale pozostawiło również plantatorów z uszkodzonymi żurawinami, które są lepiej wykorzystywane do gotowania niż sprzedawanie świeżych. W ten sposób galaretka z żurawiny stała się tańsza i łatwiej dostępna na stole Dziękczynienia.

Nawet jeśli uwielbiasz żurawinową galaretkę, warto spróbować domowej roboty sosem żurawinowym na Święto Dziękczynienia. Daje kontrolę nad tym, jak słodki lub cierpki jest końcowy sos i jest niezwykle łatwy do wykonania.

Czytaj więcej: W jaki sposób puszka żurawinowa stała się ikoną dziękczynienia

(Image credit: Lauren Volo)

Sos żurawinowy to po prostu prosty dżem owocowy

Sos jest trochę mylący, bo sos żurawinowy to właściwie dżem owocowy. Żurawiny są naturalnie bogate w pektyny. Po ugotowaniu z cukrem i kwasem (często sokiem z cytryny, ale w naszym przypadku sokiem pomarańczowym) pektyna jest uwalniana i żeluje owoc.

2 rzeczy, które warto wiedzieć o pektynie podczas wytwarzania sosu żurawinowego

 1. Pektyna potrzebuje odpowiednio cukru i kwasu do żelowania. W ten sposób otrzymujemy sos, który ma strukturę i konsystencję.
 2. Pektyna wymaga czasu. Ugotuj żurawinę przez co najmniej 10 minut lub do czasu, aż pękną, aby uwolnić ich pełną moc żelowania.

Czytaj więcej: O co chodzi z Pectin?

Wskazówka do wykonania: Podobnie jak większość dżemów owocowych, sos żurawinowy można przygotować i przechowywać w lodówce do dwóch tygodni wcześniej. Można również zamrozić sos żurawinowy na okres do miesiąca.

Wykonywanie tego sosu żurawinowego

Gdy zrozumiesz podstawy robienia sosu żurawinowego, możliwości personalizacji są nieograniczone. Możesz zastąpić część cukru brązowym lub klonowym cukrem. Możesz wymienić wodę lub sok z żurawiny na część soku pomarańczowego, o ile masz co najmniej 1/4 szklanki soku pomarańczowego lub cytrynowego, aby uzyskać żel pektynowy.

 • Dodać fasola waniliowa podczas gotowania lub łyżeczka ekstrakt waniliowy na końcu.
 • Całe przyprawy, takie jak cynamon, anyż lub kardamon, można gotować z cukrem i sokiem pomarańczowym. Usuń przed podaniem.
 • Drobno posiekaj a papryczka jalapeno i dodać na koniec gotowania do pikantnego wykończenia.
 • Dodaj łyżkę świeżo startego imbir z żurawiną.
 • Wymieszać łyżkę stołową rum, brandy lub whisky do gotowego sosu żurawinowego.

Jak podawać sos żurawinowy

Sos żurawinowy jest ulubionym daniem na Święto Dziękczynienia, ponieważ jest to tarta słodko-kwaśna na stole wypełnionym tak bogatym smakiem, ale stwierdziłem, że sos żurawinowy to jedna z tych potraw, które smakują lepiej następnego dnia lub nawet kilka dni po jej wytworzeniu. Sos będzie żelował, gdy się ochładza i staje się słodszy.

Co do resztek sosu żurawinowego po Święcie Dziękczynienia? Rozważ przekształcenie go w płatki owsiane, używając go do górnych naleśników lub zmieszania go w smoothie.

Więcej sposobów wykorzystania resztek sosu żurawinowego

 • Jakie są niesamowite sposoby na wykorzystanie mojego domowego sosu żurawinowego?
 • Pieczone Brie z sosem żurawinowym
 • Cranberry Maślanka Naleśniki
 • Cranberries & Brie Grilled Cheesmi

Jak zrobić sos żurawinowy

Sprawia, że ​​2 filiżanki

Czego potrzebujesz

Składniki
2 duże walenckie lub pępkowe pomarańcze

1/2 szklanki granulowanego cukru


12 uncji świeżych lub mrożonych żurawin

Sprzęt
Obieraczka do warzyw
Miarki i łyżki
Sokowirówka lub rozwiertak
Mały rondel

Instrukcje

 1. Zest i sok z pomarańczy: Użyj obieraczki do warzyw, aby usunąć 1-calowy pasek pomarańczowej skórki z jednej z pomarańczy; odłożyć na bok. Połowu, następnie sok pomarańczowy do miarki. Usuń wszystkie nasiona z soku. Dwie duże pomarańcze powinny dać około 1 szklanki soku. Jeśli nie masz wystarczającej ilości soku, dodaj tyle wody na 1 filiżankę.
 2. Dusić sok i cukier: Umieść sok pomarańczowy, cukier i skórkę pomarańczową w małym rondlu i gotuj na średnim ogniu. Mieszaj, aby rozpuścić cukier.
 3. Dusić żurawinę: Dodaj żurawinę i zagotuj. Zmniejsz ogień i gotuj na wolnym ogniu, aż żurawina będzie miękka i otworzy się i będzie wyglądać na błyszczącą, około 11 do 15 minut. Usuń i odrzuć skórkę pomarańczową. Przenieś sos do miski.
 4. Cool i podawaj: Dla luźniejszego sosu żurawinowego, sos może być podawany na ciepło. Jeśli wolisz grubszą konsystencję (puszkowaną), przykryj i wstaw do lodówki na noc.

Uwagi do przepisów

 • Wykonaj z wyprzedzeniem: Sos żurawinowy można przechowywać w hermetycznym pojemniku w lodówce przez okres do 2 tygodni lub zamrozić do 1 miesiąca. Rozmroź przez noc w lodówce przed podaniem.