Naan to indyjski chleb z dodatkiem drożdżaków, tradycyjnie pieczony w glinianym piecu o nazwie tandoori. Pewnie jadłeś to razem z curry w swojej ulubionej restauracji, złapałeś ją z piekarni, a może już zrobiłeś to w domu. Podczas gdy często kojarzymy naan z indyjskim jedzeniem, może być ono podstawą codziennej rutyny obiadowej, ponieważ jest to jeden z najszybszych i najbardziej wszechstronnych rodzajów chleba, które można przygotować w domu.

(Źródło zdjęcia: Christine Han)

Jogurt i gluten

Podobnie jak większość pieczywa drożdżowego, naan składa się z mąki, drożdży, wody i soli. Jednak dodanie jogurtu, który nadaje mu niepowtarzalny smak i konsystencję, zmienia sposób w jaki ciasto się łączy. Składniki bogate w tłuszcz, takie jak jogurt, mleko i jajka, mogą hamować rozwój glutenu, więc bez tego naan nie podnosi się ani nie zaciąga podczas gotowania. Aby upewnić się, że Twoja naan ma smakującą teksturę, którą uwielbiamy, zwracamy się do miksera stojącego, aby pomóc nam w obróbce ciasta przez pełne 10 minut w celu opracowania glutenu.

(Źródło zdjęcia: Christine Han)

Griddling

Tradycyjnie naan pieczony jest w piecu tandoori. Zasilany węglem drzewnym lub drewnem, tandooris staje się bardziej gorący niż domowe piece. Zamiast pieczenia naan, usmażyć naan na gorącej żeliwnej patelni, aż zrumieni się na zewnątrz i ugotować; około 1 do 2 minut na stronę powinno to zrobić. Żeliwna patelnia lub nawet grill ułatwią szybkie gotowanie naan.

Jak korzystać z Naan

Możesz serwować naan jak bułkę z obiadem – obok zup lub pieczeni. Ale naan może być również używany jako alternatywa dla pitas lub tortillas na owijki, lub jako podstawa do szybkiej pizzy, tostów z awokado lub kremowego sera. Lubimy nawet używać go do francuskiego tosta. Oto kilka bardziej sprytnych sposobów na wykorzystanie domowej roboty naan, jeśli tak się składa, że ​​znajdziesz się w zasięgu ręki.

Czytaj więcej: 5 sposobów na przekształcenie Naana w kolację