Pieczony kalafior to ulubione danie w moim domu. Gorący piekarnik sprawia, że ​​kalafior jest giętki i złocisto-brązowy, nadając mu zarówno karmelowy kolor, jak i słodki, orzechowy posmak. Najlepszą częścią pieczonego kalafiora jest to, że wymaga niemal zerowego gotowania i można go łatwo przyprawić ciepłymi przyprawami lub aromatycznym czosnkiem. Poza paluszkiem bocznym pieczony kalafior stanowi doskonały dodatek do sałatek, makaronów i frytek i można go zamienić w szybką i kremową zupę po prażeniu. Oto jak to zrobić.

(Image credit: Lauren Volo)

Podstawy pieczenia kalafiora

Niektóre uniwersalne prawdy na temat pieczenia innych warzyw kapustnych (lub innych warzyw, jeśli o to chodzi) również odnoszą się do kalafiora: rozgrzej piekarnik, użyj jakiegoś oleju lub tłuszczu, unikaj przeludnienia patelni i piecz z warzyw pokrojonych w dół na maksa brauning.

Te wskazówki, w połączeniu z kilkoma niezbędnymi krokami, dadzą ci najlepszy palony kalafior za każdym razem.

Użyj wysokiej temperatury.

Minimalna temperatura pieczenia warzyw wynosi 400 ° F. Daj swojemu piekarnikowi dużo czasu na rozgrzanie, aby się upewnić, że jest gorący i gotowy do pieczenia.

Pokrój w małe kwiatuszki.

Tak, możesz upiec cały stek kalafiorowy, a nawet kalafiorowy, ale aby uczynić to superpromotną stroną, użyj rozmiarów kawałka wielkości mniej więcej wielkości przekątnej różyczki. (Więcej o tym, jak rozbić całą głowę kalafiora poniżej.)

Sezon w misce.

Wielu kucharzy woli używać blachy do pieczenia w celu natłuszczania i przyprawiania warzyw, ale miska lepiej zapewnia dobrze doprawione i dobrze ugotowane warzywa. Tak jak nie podoba mi się zabrudzenie innego naczynia, użycie miski do pokrycia kalafiora oliwą z oliwek i solą sprawia, że ​​produkt jest lepiej wykończony.

Miejsce tnącym w dół.

Rozcięta strona jest przyjemna i płaska, dzięki czemu ma bezpośredni kontakt z blachą do pieczenia i zapewnia większą powierzchnię do pysznego brązowienia.

Prażone, aż będą brązowe i smaczne.

Możesz ulec pokusie wyciągnięcia kalafiora z piekarnika, gdy jest on miękki, ale twoja cierpliwość zostanie nagrodzona, jeśli poczekasz, aż kalafior stanie się ciemniejszy i bardziej karmelizowany w piecu.

(Image credit: Lauren Volo)

Jak pokroić głowę kalafiora na kawałki wielkości zgryzienia

Prawdopodobnie najcięższym zadaniem pieczonego kalafiora jest przekształcenie głowy kalafiora w kielicha wielkości. W przeciwieństwie do brokułów, które mają długą łodygę, która sprawia, że ​​struktura jego głowy jest łatwa do demontażu, florety kalafiora krążą wokół ciasnego, gęstego rdzenia.

 • Usuń liście: I nie rzucaj nimi! Możesz je też upiec!
 • Usuń rdzeń: Dwie opcje tutaj. Możesz usunąć rdzeń, obcinając go i wyciągając, a następnie pociąć na ćwiartki. Lub możesz oddzielić głowę od rdzenia od samego początku, dzięki czemu zobaczysz dokładnie, gdzie wyciąć, aby usunąć rdzeń.
 • Usuń florets: Stamtąd będziesz miał cztery duże kliny kalafiora, by wyciąć różyczki. Połóż każdy klina na jednym z jego płaskich boków i pociąć między łodygę i różyczki, aby je uwolnić. Kalafior zazwyczaj jest dość ciasno upakowany, więc będziesz musiał ręcznie rozebrać niektóre z różańca. Zmniejsz liczbę różaneczników kalafiorowych, które są większe niż dwa cale, aby umożliwić bardziej równomierne pieczenie i łatwiejsze jedzenie.

Czytaj więcej: The Vegetable Butcher pokazuje, jak przełamać Romanesco

Rzuć olejem i solą: Umieścić różyczki w dużej misce, skropić oliwą i posypać solą, a następnie połączyć. “Src =” https://atmedia.imgix.net/7f2fd42057efbc43045d8e5f3ad095fbac00daba?w=160&h=160&fit=crop “>

Pieczeń na złoty kolor: Piecz do złotobrązowego i kruchej, 25 do 30 minut. “Src =” https://atmedia.imgix.net/5445c1eb7cd6b6eb142feda1c5ef1926a31e3ec3?w=160&h=160&fit=crop “>


Jak upiec kalafior

Służy od 4 do 6

Czego potrzebujesz

Składniki

 • 1

  kalafior średniogłówkowy (około 2 funty), liście usunięte

 • 1 łyżka

  olej, taki jak oliwa, rzepak lub warzywo

 • 1 łyżeczka

  Sól koszerna

 • Sprzęt
 • Pomiar łyżki

 • Nóż szefa kuchni

 • Deska do krojenia

 • Wielka miska

 • Rimmed blachy do pieczenia

Instrukcje

 1. Rozgrzej piekarnik: Ułóż półkę na środku piekarnika i podgrzej do 400 ° F.

 2. Posiekaj kalafior w kawałki wielkości kęsa: Pokrój kalafiora na pół, a następnie na ćwiartki, aby uzyskać 4 duże kliny kalafiora. Połóż każdy klina na jednej z jego płaskich boków i przeciąć między rdzeniem i różaneczkami, aby uwolnić różyczki. Kalafior jest dość ciasno upakowany, więc będziesz musiał ręcznie rozebrać niektóre z różańca. Powtórz z pozostałymi 3 klinami. Połowu różyczki kalafiorów, które są większe niż 2 cale.

 3. Rzuć olejem i solą: Umieścić różyczki w dużej misce, skropić olejem i posypać solą, a następnie połączyć.

 4. Przenieś do blachy do pieczenia: Przenieś zaprawione kalafiorowe różyczki na obrzeżoną blachę do pieczenia i rozłóż na równą warstwę.

 5. Pieczeń do złotobrązowego: Piecz przez chwilę do złotobrązowego i kruchej na widelec, od 25 do 30 minut, obracając kalafior około połowy.

 6. Podawaj pieczony kalafior: Podawaj kalafior na ciepło, z dodatkową solą i pieprzem, jeśli chcesz.

Uwagi do przepisów

Przechowywanie: Przechowywać resztki kalafiora w hermetycznym pojemniku w lodówce na okres do 5 dni.