Podobnie jak żeliwo, woki również muszą być sezonowane. Odpowiednio doprawione woki mają wewnątrz od wewnątrz patynowaną patynę. Przyprawianie woka nie tylko pomaga w dodawaniu smaku do potraw, ale także pomaga w nagromadzeniu się woka w czasie do uzyskania gładkiej, nieprzywierającej powierzchni.

Odkąd w sobotę załadowałem na wszystkie sposoby azjatyckich warzyw i kraba na Alemany Farmer’s Market, w tym tygodniu bardzo się smażę. Moją ulubioną bronią jest duży, głęboki wok, który kupiłem w The Wok Shop w chińskiej dzielnicy San Francisco.

Wolę korzystać z metody kuchenki do przyprawiania mojego woka; w tym poście pokażę ci, jak to zrobić.

1] Szoruj wok w gorącej wodzie z mydłem, a następnie wysusz go na małym ogniu na kuchence.
2] Przekręć palnik na kuchence na WYSOKI i dodaj 2 do 3 łyżek oleju do woka. Wolę olej z orzeszków ziemnych, ale można użyć dowolnego oleju – sezamu, chili lub rzepaku. Pokryj powierzchnię wok równomiernie olejem przechylając go i obracając.
3] Rozgrzej olej i utrzymuj olej w poprzek powierzchni, aż zacznie “glazurować” wok – innymi słowy, zmienia się w cienką warstwę filmu. Użyj łopatki wok, aby przesuwać olej i przechylaj / obracaj wok, aby również przesuwać olej. Uważaj, aby nie rozlać oleju, który spowodowałby pożar smaru!
4] Niech ostygnie wok, a warstwa oleju stwardnieje na powierzchni.

Teraz masz wytrawiony wok!

Z biegiem czasu, gdy gotujesz z woka, nie myj go mydłem. Oczyść go, uruchamiając go pod gorącą wodą i odgarniając cząstki jedzenia za pomocą bambusowej szczotki. Wysuszyć dokładnie przez podgrzanie go na piecu – to dodatkowo “wyleczy” warstwę przyprawową. Następnie za pomocą ręcznika papierowego dodaj kolejną warstwę oleju przed odłożeniem.

Odpowiednia pielęgnacja twojego wok nagrodzi cię pysznym jedzeniem.

To jest przez Kathryn, która jest na jednej z naszych nowych pozycji pisarza. Witaj Kathryn!

(Wszystkie obrazy autorstwa Kathryn Hill.)