Wyobraź sobie, że siadasz na śniadanie i stajesz przed nienaruszonym jajkiem w jajku. Czy wiesz, co dalej? Jeśli pochodzisz z kontynentu lub z większego świata, nie stanowiłoby to problemu, ale większość Amerykanów byłaby nieco zdziwiona swoim następnym posunięciem. Okazuje się, że istnieje kilka sposobów podejścia do miękko ugotowanego jajka i, co nie jest zaskakujące, każdy ma swoich zagorzałych zwolenników. Czytaj dalej, aby uzyskać przegląd dostępnych opcji.

Tłusty koniec lub spiczasty koniec? (A może ci, którzy znają Podróże Guliwera, Big-Endian czy Little-Endian?). Zacznijmy od pierwszego kontrowersji. Big enderowie twierdzą, że łatwiej jest dostać się do jaja, gdy zaczynasz z grubszym końcem (coś o kieszeniach powietrznych). Pointy ludzie końcowi po prostu wolą to w ten sposób. Większość zdjęć pokazuje jajka w kubkach ze spiczastym końcem.

Kiedy już zdecydujemy (ha!), Musimy teraz przełamać muszlę i dostać się do miodowego żółtka. Oto twoje wybory:

Kran. Za pomocą łyżeczki do jajek (zrobi to również zwykła łyżeczka do herbaty) kilkoma ostrymi kranami u góry ostrza, aby złamać skorupę, a następnie użyj czubka łyżki, aby przesuwać się przez pękniętą skorupkę i pokroić jajo, podnosząc górę jako ty idź. Jest to bezpieczniejsze podejście, chociaż możesz napotkać fragmenty skorupki jajka, jeśli nie jesteś ostrożny.

Walnięcie. Za pomocą noża do masła uderz z boku jaja szybkim, zdecydowanym walnięciem. To powinno przeciąć skorupę i większość jajka. Następnie podnieś nóż, podnosząc górę jajka i usuń. Takie podejście jest trochę bardziej śmiałe, ponieważ zbyt duża siła może prowadzić do raczej nieprzyjemnego bałaganu, podczas gdy zbyt mało pozostawi ci wersję metody dotknięcia.

Combo. Powyżej, po prostu używa się boku noża, aby stuknąć wokół boków jaja, aby złamać skorupę.

Narzędzia. Istnieje kilka wersji narzędzi przypominających nożyczki (na zdjęciu powyżej), które przecinają skorupę i jajko, a także popularny mini-tłok (na zdjęciu poniżej), który przecina skorupę, pozwalając na ładną czystą przerwę. Te narzędzia są przeznaczone dla ludzi, którzy często jedzą jajka na miękko lub którzy lubią przyrządzać narzędzia kuchenne jednostkowe.

Podobnie jak w przypadku większości technik, wiele zależy od tego, z czego zostałeś wychowany i dlatego czujesz się najlepiej. Jedno możemy się zgodzić: miękkie jajka na twardo należy podawać żołnierzom (tosty z masłem pokrojonym w paski) w celu zanurzenia w żółtku.

Jak otworzyć miękkie jajko na twardo? Big-Endian czy Little-Endian? Uderz lub dotknij?

Związane z: Jak miękko Zagotuj jajko

(Zdjęcia: Denise Woodward | Chez Us, Williams-Sonoma, Stephanie Barlow)