Jak grzyby borowiki? Musisz dostać trochę proszku z borowików do swojej szafki na przyprawy. Te rzeczy są jak zapakowany w magię czarodziejski pył umami. Po rozpoczęciu zraszania trudno jest się zatrzymać.

Odkąd czytałem o tym w przepisie Davida Tanisa na ragout z dzikiego grzyba Serce karczocha. W końcu znalazłem go w Far West Fungi, sprzedawcy pieczarek z San Francisco, w którym Tanis prawdopodobnie znajdzie też swój proszek z borowiną!

Warto zdobyć wszystkie góry, na które trzeba się wspiąć, lub specjalne sklepy, które trzeba przeczesać, aby znaleźć te rzeczy. Grzyby porcini są już obok trufli w ich smakowym stanie, a ten proszek pomaga przynieść ten sam głęboki, pikantny, czekoladowy posmak … dobrze, wszystko.

Do tej pory dodałem go do baz zup, risotto, sosów do makaronów na bazie śmietany i zapiekanek. Zmiksowałem trochę gałką ze skrobiową wodą z makaronu, żeby zrobić szybki sos, i potarłem go na steki przed grillowaniem. Posypałem ją nawet popcornem na pikantną przekąskę o północy. Każde danie, które może wykorzystać dodatkowy zastrzyk głębokiego smaku umami, jest potencjalnym kandydatem na proszek z borowików.

Ten proszek nie jest tani, przyznaję. Ta 4-uncjowa torba była warta 20 $, co czyni ją jedną z najdroższych przypraw w mojej szafce. Ale trochę naprawdę idzie długą drogę, a ta torba wytrzymała kilka miesięcy. Cena nie jest również nieuzasadniona, biorąc pod uwagę, jak niewiarygodnie drogie mogą być prawdziwe borowiki.

Jeśli Far West Fungi jest na drodze, poszukaj proszku z borowików w ekskluzywnych i specjalistycznych sklepach spożywczych. Możesz go również znaleźć online:

Porcini Powder z Far West Fungi, 5 USD za jedną uncję
Porcini Mushroom Powder z firmy Purcell Mountain Farms, 7,60 USD za cztery uncje
Porcini Powder od JR Mushroom and Specialties, 9,00 $ za cztery uncje

Czy gotowałeś wcześniej z tą przyprawą? Jakie są twoje ulubione zastosowania?

Związane z: 10 zszywek do spiżarni, których nie można złapać bez

(Zdjęcia: Emma Christensen)