Mamy kilku członków rodziny i przyjaciół, którzy przysięgają na ocet jabłkowy (lub ACV, jak to lubią nazywać), pijąc go łyżką stołową i stosując go jako lekarstwo na każdą dolegliwość.

Możemy nie posunąć się tak daleko, ale ocet jabłkowy jest z pewnością jedną z naszych podstawowych artykułów spożywczych. Czy używasz octu jabłkowego?

Ocet jabłkowy, znany również po prostu jako ocet jabłkowy, jest wytwarzany ze sfermentowanego jabłkowego cydru. Przefiltrowany i pasteryzowany ocet jabłkowy jest jasny i jasnobrązowy, podczas gdy niefiltrowane i niepasteryzowane wersje (zwykle sprzedawane w sklepach ze zdrową żywnością) mogą być ciemniejsze, bardziej mętne i mogą zawierać matkę (użyj jej do przygotowania własnego octu!).

Ten ocet ma przeważnie kwaśny smak z nutą owocowej słodyczy. Dobrze sprawdza się w wielu pełnych smakach marynatach, chutneyach, gulaszach i potrawach z jabłkami, gruszkami, kapustą, cebulą, czosnkiem, imbirem lub wieprzowiną. Szczególnie lubimy go używać w marynatach coleslaw i marynacie i często dodajemy plusk do zupy z soczewicy.

Oto kilka przepisów, które używają octu jabłkowego:

• Apple-Beet Chutney zaadaptowany z Thomasa Kellera z NY Times
• Jesień Zieloni z cydrem Vinaigrette, od Martha Stewart
• MAJSTERKOWANIE. Sos chrzanowy od The Kitchn
• Kale Chips: jak jeść kilka kale w jednym siedzeniu, od The Kitchn
• Prosto: DIY Koktajl Cebula od The Kitchn
• Zimowe gotowanie: jabłka, kapusta i kotlety wieprzowe od The Kitchn

Zalecamy również użycie octu jabłkowego, aby pozbyć się muszek owocowych!

Czy masz jakieś ulubione zastosowania – do gotowania lub w inny sposób – do octu jabłkowego?

Związane z: Ocet: Czy ma okres przydatności do spożycia?

(Zdjęcie: Ocet jabłkowy Katz Gravenstein)