Spędziłem weekend z okazji Dnia Pamięci z moim przyjacielem Joe Yonanem w Maine, gdzie ma rok przerwy od swojej roli redaktora “Food and Travel” The Washington Post, aby pracować nad książką o warzywach i żyć na swojej siostrze i bracie zagrody prawnicze. Uprawia swój własny produkt, przynosząc jajka rano z jego małego stada kur i żyjąc jak najwięcej z ziemi.

Mając pewne doświadczenie w ogrodnictwie w przeszłości, zgłosiłem się na ochotnika, aby wyruszyć na północ i pomóc w niektórych pracach domowych. Pierwszym wyzwaniem, jakie mi zadała, była siostra Joe. Zabrała mnie do ogrodu, wskazała na wysoką trawiastą roślinę, o której wiedziałem, że jest lubczykiem, i powiedziała: “Co powinniśmy zrobić? to rzecz?”

Dostaję szczególny dreszczyk emocji po zhackowaniu rośliny i użyciu dużej jej ilości, aby zrobić coś małego i satysfakcjonującego. W moim ogrodzie często pod koniec sezonu robię proste syropy, żeby zużywać zioła. Są świetne w barze w musującym winie i wodzie sodowej, ale są również smacznymi dodatkami do lodów i letnich owoców i są pakowane w mrożoną herbatę.

Lubczyk jest niezwykły. Na początku sezonu strzela wysoko i jest dumny i ma naprawdę świeży, ale niesamowicie wysmakowany smak selera. Miałem go wcześniej w napojach, więc w tym momencie uśmiechnęłam się do siebie, myśląc o tym, żeby w domostwie zrobić wymyślny składnik koktajlu. Serwujemy go w koktajlach z szampanem i gazowaną wodą. Tak więc pod koniec pierwszego dnia długiego weekendu uzgodniliśmy nasz plan. Joe miał przy sobie maszynki do strzyżenia i zacząłem gotować garnek z wodą i cukrem.

Zrobiliśmy podwójną partię, korzystaliśmy z dobrej okazji na imprezę na pizzę, którą rzucaliśmy dla niektórych sąsiadów. Co do reszty, z radością zostawiłem tym wesołym domownikom coś słodkiego do “ułożenia” na sezon.

Lubczyk nie jest czymś, co często znajduje się w sklepach spożywczych, ale widać to na rynkach rolniczych. Jeśli smak Cię nie interesuje, spróbuj zastosować tę metodę z innymi ziołami, takimi jak bazylia lub mięta. Niektóre smaki nie działają na przykład z winem – mięta – ale będą się dobrze kojarzyć z gazowaną wodą dla bezalkoholowego koktajlu sodowego.

Lubczyk Prosty syrop

Sprawia około 1 szklanki

  • 2 kubki

    posiekane liście lub łodygi lubkry (lub inne zioła)

  • 1 Puchar

    woda

  • 1 Puchar

    cukier granulowany

Umieść posiekanego lubczyku w szklanej misce lub 4-filiżankowej miarce. W małym rondlu na średnim ogniu, doprowadzić wodę i cukier do wrzenia, następnie obniżyć temperaturę do niskiego poziomu i ciągle mieszać, aż mieszanina będzie klarowna, a cukier całkowicie się rozpuści, około 4 minut.

Wlać mieszaninę przez lubczyk i wymieszać. Pozwolić, by syrop schłodził się do temperatury pokojowej, następnie odcedzić lubczyć i wlać do szklanego słoika lub butelki z szczelnym zamknięciem. Przechowywać w lodówce. Aby uzyskać mocniejszy syrop, pozostawić lubrykant przez noc w lodówce, a następnie odcedzić i butelkować syrop.

Syrop można przechowywać w lodówce do 1 miesiąca.

Związane z: Joe Yonan na The Kitchn

(Zdjęcia: Sara Kate Gillingham-Ryan)