Nettles – ogólny termin używany do opisania około czterdziestu roślin z rodzaju Urtica – można łatwo znaleźć na rynkach wiosennych i letnich, ale nadal pozostają one na liście wielu osób, których należy unikać. Jest oczywiście “kłujący” deskryptor, który wywołuje strach w umysłach wielu domowych kucharzy. Po prostu nie wiesz, co z nimi zrobić, kiedy dostaniesz je do domu. Cóż, okazuje się, że pokrzywy są nie tylko aromatyczne, ale i niezwykle zdrowe! Oto kilka prostych sposobów na poznanie ich na wiosnę.

Często używane jako zioło lecznicze, pokrzywy są pyszne w wielu wiosennych przepisach – od zup do sałatek, pizzy i makaronów. A korzyści zdrowotne czynią z nich logiczny wybór. Nicole Spiridakis z NPR przyznaje, zauważając: “Miałem przeczucie, że mimo ich żądli pokrzywy mogą być niedostrzeżoną odrobiną nagród natury, ich kłujące liście ukrywają ukryty sekret: nie tylko są dobre w smaku, ale są dobre dla ciebie”. Zapakowane w żelazo, wapń, witaminy A i C, możesz używać ich jako częściowego stand-inu dla zielonych, takich jak boćwina czy szpinak, w niektórych przepisach, w których nie będą głównym graczem (zupy, makarony i dania z ciepłych ziaren). 

Ale co z tą ukąszającą częścią? Jak to obejść? Spiridakis sugeruje mycie i osuszanie ich. Odrzuć łodygi i gotuj liście przez 3-4 minuty lub aż zielone zwiędną. Opróżnić i użyć natychmiast lub przechowywać w szczelnym, chłodzonym pojemniku do 5 dni. 

Jeśli chcesz z nich korzystać bez problemu i bez przepisu, oto, co możesz zrobić: jeśli używasz pietruszki w domu, używam pokrzyw w podobny sposób. Po ugotowaniu je, rozdrabniam i wrzucam bity do wszystkiego, od omletów po sosy. Uważam, że najlepszym sposobem, aby się z nimi czuć, jest zacząć z nich korzystać, a następnie dowiedzieć się, jak najbardziej ci się podoba. 

Czytaj więcej → Nettles sprowadza wiosnę do kuchni Nicole Spiridakis dla NPR

Czy próbowałeś pokrzywy w przepisie? Jaki jest twój ulubiony sposób ich przygotowania?

Kilka świetnych przepisów dla początkujących:

  1. Wiosenna lasagne ze szparagami, grochami i pokrzywy – ukąszenie słowa
  2. Pizza z kremem czosnkowym i pokrzywami – jedzenie i wino
  3. Pokrzywa Orzech Pesto Crostini – Epicurious 
  4. Pokrzywa Makaron z Czosnkiem Musztarda Pesto – Smak Chesapeake
  5. Ciepła sałatka z pokrzywy i buraków – strona potworów

(Zdjęcia: Nicole Spiridakis dla NPR)