W tym miesiącu rozmawialiśmy konsekwentnie o nauce gotowania bez przepisów kulinarnych. Mamy kilka formuł i podstawowych receptur, które pozwalają nam tworzyć potrawy w formie swobodnej pod wpływem chwili. Jeśli chodzi o deser, jednym z nich jest kruche polewa do pieczonych owoców.

Uwielbiamy kruche jabłko, kruszonkę z jagodami i wszelkiego rodzaju pieczone owoce z kruchej, owsianej, słodkiej chrupiącej polewą. Podstawowa formuła kruszenia jest bardzo łatwa i można ją łatwo zmienić w zależności od owoców pod spodem. Jabłka na jesieni? Dodaj dużo cynamonu, imbiru i gałki muszkatołowej. Świeże wiosenne jagody? Tylko odrobina imbiru lub odrobina wanilii.

Możesz mieszać w orzechy, lub nie. Możesz dodać suszone zioła lub świeżą miętę. To dla nas formuła “go-to”; używamy go cały czas.

Drugą stroną tej wielkiej elastyczności jest to, że masz także dużo miejsca w samej formule. Po prostu nie mieliśmy wystarczającej ilości masła, aby uzyskać odpowiednią chrupiącą i kruchą dolewkę w drugą noc, więc zwilżyliśmy ją niewielką ilością wody i upiekliśmy w nieco miękką i miękką polewę dla świeżego rabarbaru, co okazało się być w porządku..

Eksperymentuj, aż uzyskasz pożądaną teksturę – nie można tego zepsuć! I sprawdź jutro, czy nie ma pełnego przepisu na kruszonkę rabarbarową – zrobiliśmy to już dwa razy w tym tygodniu…

Basic Oat Crumble Topping for Fruit – Crispy Version
blaty na patelni 9×13

1 1/2 szklanki płatków owsianych
1/2 szklanki mąki
1 szklanka zapakowanego jasnobrązowego cukru
Przyprawy – cynamon, gałka muszkatołowa, imbir
Szczypta soli
Orzechy (opcjonalnie)
1 szklanka (dwa patyczki) niesolonego masła

Zmieszaj suche składniki, a następnie rozetrzyj masło na kawałki i delikatnie mieszaj palcami do zmieszanych składników, aż będzie przypominał grubsze okruchy. Pracuj w orzechach, jeśli używasz. Posyp owoce okruchami równomiernie. Upiec w 375 zgodnie z zaleceniami na ciasto lub kruszonkę, którą robisz. (Zwykle upiecz to pole w przedziale 45 minut.)

Basic Oat Crumble Topping for Fruit – Miększa wersja
blaty na patelni 9×13

1 1/2 szklanki płatków owsianych
1/2 szklanki mąki
1/2 szklanki zapakowanego jasnobrązowego cukru
Przyprawy – cynamon, gałka muszkatołowa, imbir
Szczypta soli
5 łyżek niesolonego masła, stopionych
Orzechy (opcjonalnie)
Woda lub mleko

Wymieszaj suche składniki. Wymieszaj roztopione masło. Dodaj tyle wody lub mleka, aby mieszanina łączyła się w luźne kępki – niezbyt mokro. W razie potrzeby wymieszaj nakrętki. Pokrój owoce mieszanką równomiernie i piecz w temperaturze 375 przez około 45 minut.

(Zdjęcie: Faith Hopler)