Czy zastanawiałeś się kiedyś, co sprawia, że ​​skorupa z ulubionej pizzy z pieca opalanego drewnem tak obłędnie smakuje? Albo jak zrobić sobie bajgle w domu? Albo jak zrobić chleb bez ugniatania, który nie rozdziera się, gdy kroisz kawałek? Odpowiedzią jest gluten, dużo tego. A naszym najlepszym sposobem na uzyskanie tego glutenu w naszych domowych kuchniach jest wzięcie worka z mąką chlebową następnym razem, gdy będziemy w sklepie.

Mąka chlebowa zawiera 13 albo więcej gram białka glutenu na filiżankę. Natomiast mąka uniwersalna, którą zwykle używamy do pieczenia, zawiera od 9 gramów do 11 gramów tych samych białek. Oznacza to, że ciasta wykonane z mąki chlebowej będą mocniejsze i bardziej elastyczne, a pieczywo, które wytwarzają, będzie bardziej gęste i łatwiejsze do pogryzienia.

Ten rodzaj mąki najlepiej stosuje się w przepisach, w których pożądana jest konsystencja. Ciasto na pizzę, okrągłe bochenki rzemieślnicze, bułeczki i miękkie precle są dobrymi kandydatami. Możesz również użyć tej mąki z glutenu w połączeniu z mąkami bezglutenowymi lub bezglutenowymi, takimi jak żyto, pszenica i gryka, aby uzyskać lepszą strukturę. Zauważyłem również, że warto używać mąki chlebowej w przepisach z dużą ilością “rzeczy” w cieście, takich jak nasiona i suszone owoce.

Jeśli zamieniasz mąkę chlebową w przepis, który wymaga innego rodzaju, wiedz, że mąka chlebowa pochłonie więcej wody niż inne rodzaje mąki. Będziesz chciał zwiększyć ilość płynów w przepisie o ćwierć lub pół filiżanki, aby to zrekompensować. Możesz także naśladować efekt wzmacniający mąki chlebowej poprzez dodanie glutenu pszennego. Pomiędzy 1 a 4 łyżkami stołowymi glutenu pszennego na chleb jest wszystko, czego potrzebujesz.

Jeśli czujesz się wyjątkowo, poszukaj torby z włoskiej mąki “00”. Jest to mąka wysokobiałkowa podobna do mąki chlebowej, ale mielona z innego rodzaju pszenicy. Wytwarza pieczywo o silnej strukturze glutenu, ale z mniejszą domieszką w końcowym pieczywie. Jest używany najczęściej do robienia makaronów i autentycznych pizz w stylu neapolitańskim.

Najlepsze źródło, jakie znalazłem dla mąki chlebowej, pochodzi z King Arthur Mąka, dostępnej w większości sklepów spożywczych i online. Mąka ta ma stałą jakość i zawartość białka i piecze piękne bochenki tydzień po tygodniu:

Znajdź to! Mąka chlebowa King Arthur niebielona, ​​4,95 $ za worek 5-funtowy

Czy piec z mąki chlebowej?

Związane z: Co za różnica? Ciasto Mąka, Mąka cukiernicza, Mąka uniwersalna i Mąka chlebowa

(Zdjęcie: King Arthur Mąka)