(Źródło zdjęcia: Emma Christensen)

(Źródło zdjęcia: The Kitchn)

 • Dzisiejszy temat: Sosy
 • Cel: 20 lekcji, 20 dni, aby stać się lepszym kucharzem w domu
 • Wejdź, aby wygrać The Kitchn Cookbook: Wystarczy udostępnić i oznaczyć zdjęcia z postępów Szkoły Gotowania Kitchn na Instagramie i Twitterze za pomocą #kitchnschool, aby wejść na szansę wygrania. Rozdajemy po jednym egzemplarzu na każde zadanie domowe podczas The Kitchn’s Cooking School. Zobacz zasady i regulacje.
 • Zarejestruj się i zobacz wszystkie dotychczasowe lekcje: The Kitchn’s Cooking School

Kiedy myślisz “sos”, co o tym myślisz? Czy przychodzą na myśl klasyczne francuskie sosy? A może tylko pesto lub prosty sos pomidorowy na makaron? Lub szybki sos do smażenia na steku?

Sosem może być wiele rzeczy, a jako kucharze domowi ważne jest, aby zrozumieć niektóre z cudownych sposobów, w jakie sosy mogą wejść do naszej kuchni. Podczas gdy mogą wydawać się nadmiernie fantazyjne lub zastraszające, sosy są niezbędnym (i łatwym) sposobem polerowania gotowania. W dzisiejszej lekcji omówimy niektóre z podstaw i pomożemy wprowadzić je w życie.

Sos Chimichurri

(Źródło zdjęcia: Sara Kate Gillingham)

Dzień 13 Lekcja: Sosy

Czym jest sos? Sos jest rzeczą wszechstronną, ale potrzebuje etapu. To znaczy, że sos zawsze jest akompaniamentem – nigdy głównym składnikiem. Sosy również nie są zazwyczaj związane z jedną konkretną potrawą, ale można je wykorzystać do wyskubania dowolnej ilości jedzenia. Béchamel to początek garnka z makaroni i sera, a także podstawa do sufletu. Pesto można podrzucać z makaronem, łyżką do ryb lub podawać z parowanymi warzywami. Sos pomidorowy jest zapiekany lub podawany z klopsikami. Masz pomysł!

Czym są sosy matki? Być może słyszałeś termin “sos matki” pojawiający się w odcinku Iron Chef lub w wywiadzie ze słynnym szefem kuchni. Termin ten odnosi się do jednego z pięciu klasycznych francuskich sosów, będących podstawą wielu innych potraw i pełnych posiłków. Należą do nich béchamel, velouté, espagnole, hollandaise i sos pomidorowy. Te pierwsze trzy są wszystkie sosy wykonane z zasmażką, która jest gotowaną pastą z równych części mąki i masła. Niektóre szkoły kulinarne twierdzą, że majonez jest również sosem macierzystym, lub powinien zastąpić sos pomidorowy. Poniższe pole zawiera trochę więcej opisu każdego z tych głównych sosów.

Matka Sosy

 • Bechamel: Roux ubity z mlekiem lub innym nabiałem
 • Velouté: Roux ubijany z kurczakiem, indykiem, rybą lub jakimkolwiek innym wyraźnym zapasem
 • Espagnole: Roux ubity z wołowiną lub cielęciną
 • Sos pomidorowy: Przecier pomidorowy, czasem pogrubiony zasmażką, ale częściej gotowany, aż się zagęści
 • Sos holenderski: Żółtka jaja i emulsja masła (podawane na ciepło)
 • Majonez: Żółtka jaja i emulsja olejowa (podawane na zimno)

Jako kucharze domowi nie spotykamy się często z velouté lub espagnole, ale dość często używa się béchamel, hollandaise, mayo i zdecydowanie sosu pomidorowego..

A co z innymi rodzajami sosu? Sos w żadnym razie nie musi być fantazyjną rzeczą! Może to być pesto wykonane z zimowej zieleni lub nawet jogurt ubity z przyprawami i skropiony rybą. Takie sosy to proste sposoby na uatrakcyjnienie posiłku. Często można je zrobić, chwytając kilka składników w kuchni lub w obfitości. To szansa, że ​​my, domowi kucharze, trochę improwizujemy i stajemy się kreatywni!

Sosy w przepisie: Niektóre sosy zajmują 10 sekund i mikser, podczas gdy inne zajmują się bardziej skupionym poświęceniem (patrząc na ciebie, hollandaise!). Jeśli przepis jest zawarty w przepisie, przed rozpoczęciem należy przeczytać wszystkie instrukcje, aby wiedzieć, na co się rejestrujesz. Sosy często zależą od czasu, a następnie należy je natychmiast podać lub wykorzystać, dlatego najlepiej przygotować wszystkie składniki i gotowe do użycia przed rozpoczęciem.

Pro Tip!

Kiedy podajesz sos z czymś przypieczonym lub chrupiącym, jak kawałek łososia z chrupiącą skórką lub stek z ładną skórką na zewnątrz, umieść sos pod białkiem lub podawaj z boku. W ten sposób kruchość, na którą tak ciężko pracowałeś, aby pozostać w ten sposób, zamiast się rozmoknąć!

Jak zrobić majonez z blenderem zanurzeniowym

(Źródło zdjęcia: Emma Christensen)

(Image credit: Henry Chen)

Każda lekcja ma trzy opcje pracy domowej. Może masz już jednego, albo po prostu masz czas na szybką sesję nauki. Więc Wybierz jedno, i pokaż nam, oznaczając go #kitchnschool na Instagramie lub Twitterze.

(Image credit: Henry Chen)

Badanie: Obejrzyj wideo z How To Make Romesco Sauce, jednym z naszych ulubionych filmów na The Kitchn. Widzisz, sos może być łatwy!

(Image credit: Henry Chen)

Ćwiczyć: Przygotuj szybki sos na kolację dziś wieczorem. Możesz zrobić coś tak szybkiego, jak letni sos “Faith’s 3-Ingredient” lub coś z nieco większym smakiem jak sos marinara lub sos z patelni. Jeśli jesteś fanem pesto, spróbuj sosu chimichurri na coś innego!

(Image credit: Henry Chen)

Ulepszać: Jeśli nigdy wcześniej nie robiłeś domowej roboty sosu Mayo, wypróbuj go! Nasza ulubiona metoda wykorzystuje blender kijkowy, ale można go również wymieszać ręcznie. Te dwa posty pokażą Ci, jak:

 • Jak zrobić majonez z blenderem zanurzeniowym
 • Jak zrobić majonez: wideo

Kapary z grilla z pikantnym dressingiem z limonką

(Źródło zdjęcia: Faith Durand)

The Kitchn Cookbook & Sosy

Szkoła gotowania została zainspirowana naszą nową książką, The Kitchn CookbookW książce jest mnóstwo książek, które mogą pomóc w nauce gotowania.

Dzisiejsza wskazówka: Tak, ketchup to sos! Na stronie 173 znajdziesz nasz ulubiony przepis na domowy ketchup – opcjonalnie chrzan!

5 przepisów na praktykę wytwarzania sosów

 1. Zielone fasole z migdałowym Pesto Pod jajkiem
 2. Słynny sos pomidorowy Marcelli Hazan
 3. Miód z kurczakiem i udko z kremowym sosem Cilantro
 4. Kotleciki jagnięce z sosem musztardowo-szalotkowym
 5. Kapary z grilla z pikantnym dressingiem z limonką

The Kitchn’s Cooking School

Szkoła gotowania Kitchn’s jest 20 dni, 20 lekcji, aby stać się lepszym kucharzem w domu. Każdego dnia zajmiemy się podstawowym tematem gotowania i wyjaśnimy, co powinieneś wiedzieć. Każda lekcja ma trzy różne opcje pracy domowej, więc możesz wybrać ten, który uczy ty czego potrzebujesz. Niezależnie od tego, czy chcesz odświeżyć swoje umiejętności, czy zacząć od zera, chodź z nami do szkoły!