W ciężarówkach taco moim ulubionym wyborem jest zawsze Jamajka, ten jasny czerwony napar, który jest trochę cierpki, trochę słodki i całkowicie orzeźwiający w upalny dzień. Wykonane z suszonych kwiatów hibiskusa, jamajka jest dość łatwa do zrobienia w domu, ale dopiero niedawno odkryłem, że jest o wiele smaczniejsza – i jeszcze prostsza! – może być, gdy przeziębiesz go na zimno w lodówce.

Uwielbiam gładki smak zimnej kawy, ale ponieważ jestem coraz bardziej wrażliwy na kofeinę (witam, połowa lat trzydziestych), postanowiłam eksperymentować z herbatą mrożoną na zimno. Werdykt: mniam! Zimne warzenie daje herbatę, która jest gładka i pełna smaku, bez goryczy i obezwładniających tanin. W artykule New York Timesa o zimnej parzonej herbacie, Harold McGee wspomina o janajach z zimną piwowarstwem i twierdzi, że chemicy żywności “odkryli, że dwugodzinny zimny napar wyciąga tyle pigmentów co standardowy gorący napar i że Smak jest owocniejszy i mniej naznaczony zielonymi liśćmi, goździkami i gotowanymi aromatami. ”

Byłem zaintrygowany. Więc zacząłem robić kilka partii testowych, mocząc je w lodówce na noc, zi bez aromatów jak świeży imbir i ziele angielskie. Zauważyłem, że uzyskana w ten sposób herbata jest bardziej gładka i bardziej odświeżająca niż mój zwykły napar gorącokradkowy, bez żadnych “gotowanych” smaków, które czasami wynikają z nadmiaru wody. Odkryłem również, że potrzebuję o wiele mniej cukru w ​​wersji na zimno; nie miał ostrych krawędzi, które musiały zostać oswojone ze słodyczą. (Lubię moją jamajkę po stronie cierpkiej, więc może się okazać, że chcesz trochę bardziej prostego syropu w swojej wersji.)

Użyłem zarówno całych kwiatów (czasem sprzedanych jako flor de jamaica na rynkach łacińskich) i torebki z herbatą, a ja wolę wersję wykonaną z całych kwiatów, która ma nieco więcej głębi. Dodanie cynamonu do miksu daje kolejną warstwę subtelnego smaku, który naprawdę mi się podoba.

Herbatę hibiskusa można delektować się na całym świecie, od Ameryki Środkowej po Azję, a wstępne badania pokazują, że może ona pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi osobom z nadciśnieniem. To wszystko jest dobre i dobre, ale piję to, ponieważ wystarczy pięć minut pracy, by przygotować zimną parzoną tartę, bezkofeinową, lekko słodzoną letnią przekąskę. Teraz potrzebuję tylko trochę tacos.


Cold Brew Jamajka (Hibiscus Iced Tea)

Sprawia 1 kwartę

 • 1/2 Puchar

  suszone kwiaty hibiskusa (około 1/2 uncji lub 15 gramów)

 • 1

  laska cynamonu

 • 4 kubki

  zimna woda

 • 2 łyżka stołowa

  do 1/4 szklanki prostego syropu

 • Wapno kliny (opcjonalnie, do serwowania)

Umieść hibiskusa i laskę cynamonu w dużym słoju lub misce. Dodaj wodę. Przykryć i wstawić na noc do lodówki (8 do 12 godzin). Dodaj prosty syrop do smaku. W razie potrzeby odcedź ciałami stałymi i podawaj na lodzie z wyciskaniem limonki.

Przechowuj zaparzoną jamajkę pokrytą w lodówce nawet przez tydzień.

Uwagi do przepisów

Poszukaj suszonych kwiatów hibiskusa (zwanego także flor de jamaica) w naturalnych sklepach spożywczych, na rynkach łacińskich lub w Internecie. Możesz również zastąpić 4 torebki z hibiskusem zamiast luźnych kwiatów.

Zamiast zwykłego syropu można zastąpić miód, agawę lub słodzik z wyboru. (Zacznij od 1 łyżki stołowej i dodaj więcej do smaku.)

Inne związki aromatyczne, które możesz stromiać na Jamajce: świeży imbir w plasterkach, anyż, skórka pomarańczowa, ziele angielskie lub trawa cytrynowa.

(Zdjęcia: Anjali Prasertong)