Oto dobre pytanie od Briana na temat sosów do sałatek. On mówi:

Zastanawiam się nad sosami do sałatek. Uwielbiam sałatki, ale walczę z robieniem domowej roboty sosów sałatkowych. Może dlatego, że nie jestem wielkim fanem octu. Z jakiegoś powodu nie podoba mi się ten smak. Co proponujesz dla zdrowszej alternatywy dla sosów do octu??

Brian, ten temat jest bliski i drogi naszym sercom. Nie lubimy też sosów sałatkowych ze zbyt dużą ilością octu; jeśli używasz ostrego octu lub jego zbyt dużej ilości, może to naprawdę maskować świeży smak zieleni. I tak w ogóle chodzi o sałatkę. Ale, jak sugerujesz, proste domowe sosy z octem i olejem są o wiele zdrowsze niż bogate kremowe sosy lub coś z butelki. Co więc możesz zrobić w domu, które jest nadal zdrowe, ale z gustem, które lubisz?

Oto kilka pomysłów na zrobienie domowej roboty sosu sałatkowego, w którym możesz cieszyć się jeszcze bardziej.

Pamiętaj proporcje: Klasyczna proporcja oleju do octu wynosi 3: 1. Jeśli na przykład używasz 1/2 szklanki oleju, powinieneś użyć około 2 1/2 łyżek stołowych octu. To niezbyt wiele, a niektórzy kucharze i autorzy (wśród nich Julia Child) wciąż czują, że jest to zdecydowanie za winny sos. Możesz nie tylko nie lubić octu; możesz używać zbyt wiele.

Użyj wysokiej jakości składników: Trochę ubieranie idzie długą drogę; zazwyczaj nie lubimy oblewać naszych sałatek – po prostu daj im lekką posypkę. Więc popychamy na droższe składniki, które utrzymują się przez długi czas. Wysokiej jakości ocet balsamiczny może naprawdę zmienić, podobnie jak fantazyjne, zaparzane octy. Można również znaleźć tanie octem owocowym w miejscach takich jak Trader Joe’s.

Spróbuj mocniejszych olejów i lżejszego octu: Czasami ocet jest przytłaczający, ponieważ olej jest nijakie. Uwielbiamy używać palonych olejków z orzechów (takich jak ten olej z orzecha włoskiego), aby zapewnić ciało i smak w winegretach. A jeśli masz naprawdę dobrą butelkę oliwy z oliwek, to jest czas, aby z niej skorzystać. Spróbuj też lżejszego octu. Lubimy używać octu ryżowego w sałatkach; tylko kilka kresek daje świeżą kwasową jakość, ale bardzo mało smaku.

Użyj alternatywnych kwaśnych składników: To chyba najprostsza odpowiedź na twoje pytanie. W ogóle nie musisz używać octu! Wypróbuj dowolną liczbę słodkich, lekko kwaśnych płynów: wino, sok pomarańczowy, sok z cytryny, sok z limonki, sok grejpfrutowy, port, sherry, nawet szampan. Poeksperymentuj z tymi i sprawdź, czy możesz znaleźć stosunek i smak, który sprawia Ci więcej przyjemności niż klasyczny wzór oleju i octu. Oto kilka przepisów, które wykorzystują alternatywne płyny:

• Champagne Vinaigrette – At Martha Stewart (na zdjęciu powyżej)
• Sherry Vinaigrette
• Czosnek Confit Vinaigrette

Opatrunek do sałatek Forego w całości: Szczerze mówiąc, niektóre sałatki ledwo potrzebują winegret. W rzeczywistości czasami czujemy, że opatrunek stara się zrekompensować cechy, których brakuje w sałatce. Dobra sałatka powinna już mieć różne rodzaje faktur i smaków. Także wielu ludzi nie solą i nie pieprzy ich sałatki w odpowiedni sposób. Jeśli pracujesz w dużej ilości posiekanych ziół, wrzuć świeżą sól koszerną i popękaną czarną paprykę, a może wymieszaj w kilku garściach miękkiego sera i skropłej oliwy z oliwek, może się okazać, że nie potrzebujesz żadnego innego sosu.

Upewnij się, że zapoznałeś się również z naszymi podstawowymi instrukcjami dotyczącymi przygotowywania winegret.

Następne pytanie?

Związane z: DIY Przepis: kremowy vinaigrette

(Zdjęcia: Martha Stewart)