Dostajemy wiele pytań na temat gotowania za pomocą żeliwa. Żeliwne patelnie i garnki są atrakcyjnie niedrogie, a pomysł zastąpienia naszych patelni nonstick nimi jest atrakcyjny. Ale istnieje krzywa uczenia się korzystania z żeliwa. Czytelnik Amanda jest zainteresowany rozpoczęciem pracy.

Jestem zainteresowany użyciem naczyń żeliwnych, ale nie wiem od czego zacząć. Jakie są różnice między używaniem żeliwa w przeciwieństwie do mojej codziennej patelni bez patyczków?

Amanda, nonstick i żeliwne pod wieloma względami są bardzo podobne. Oba są dobre do smażenia i smażenia, a oba są wrażliwe na ostre instrumenty, takie jak widelce i noże. Chcesz używać drewnianych łyżek lub gumowych szpatułek, gdy używasz obu rodzajów patelni.

Powiedziawszy to, żeliwne ma pewne znaczące zalety. Przede wszystkim jest to tańsze niż wszystkie, ale najbardziej obrzydliwe, cienkie patyczki nieprzywierające. Po drugie, nie ma problemów zdrowotnych związanych z powłokami antyadhezyjnymi. (Niektóre z nich są podejrzewane o działanie rakotwórcze.) Jest również znacznie lepsze w przypadku szerszego zakresu gotowania. Żeliwna patelnia jest znacznie cięższa; może przejść prosto z pieca do piekarnika, a można go nawet używać pod brojlerami. Są niezwykle trwałe. Ciężko jest zniszczyć żeliwną patelnię!

Żeliwna patelnia ma inne instrukcje dotyczące pielęgnacji. Żeliwne garnki budują warstwę przypraw, która jest zapieczoną warstwą olejów i płynów, która chroni patelnię przed rdzewieniem, a także tworzy efekt nieprzywierający. Większość nowych patelni pochodzi z przed sezonem, ale nadal trzeba je przyprawiać.

• Technika: Przyprawa żeliwna

Żeliwa nigdy nie należy myć mydłem; pozostałości mogą dostać się do porów metalu i sprawić, że smak potraw będzie przyjemny. Nie chcesz również czyścić go szorstką, szorstką wełną stalową. Zamiast tego, wyczyść go w bardzo gorącej wodzie, pozwalając mu najpierw nasiąknąć w razie potrzeby. Należy również unikać kwaśnych pokarmów, takich jak pomidory, które mogą uszkodzić przyprawę.

• Dobre pytanie: Jak mogę oczyścić miskę z grilla z żeliwa?

To są podstawowe fakty na temat żeliwa. Przekażemy to teraz czytelnikom. Jakiej rady udzieliłbyś pierwszemu użytkownikowi żeliwa?

Więcej na temat żeliwa:
• Jak czyścić patelnię grilla z żeliwa
• Dobre pytanie: Jak mogę wyczyścić moją śmierdzącą żeliwną patelnię?
• Kolekcja Archetun odlewanych aluminiowych patelni

(Obrazy: Infinite Circulon® Nonstick Skillet w Macy’s; Lodge Logic Skillet z Assist Handle at Lodge)