Oto pytanie z działu wspaniałych świątecznych prezentów żywnościowych – w tym przypadku oleju z truflami. Czy dostałeś prezenty, które sprawiły przyjemność, a które Cię zaintrygowały? Jeśli tak, powiedz nam! Ktoś tutaj może ci pomóc.

Na razie pomóż MV z jego białym olejem truflowym…

Ktoś dał mi biały truflowy olej.

Jak powinienem z niego korzystać?

Dzięki,
MV

(Do wszystkich dobrych pytań)

Po pierwsze, powinieneś wiedzieć coś o truflowym oleju. 99,9% czasu, (może w 100%, faktycznie) olejów truflowych powstaje w laboratorium ze związkiem syntetycznym, który naśladuje bardzo charakterystyczny zapach trufli. Przeczytaj artykuł NY Times z maja zeszłego roku, aby dowiedzieć się więcej o sekretach truflowego oleju: Hocus-Pocus i Beaker of Truffles.

Zostały one zalane wiadomościami od rozczarowanych czytelników i odpowiedziały w tym wpisie na blogu: Diner’s Journal: Luxury on the Cheap. Frank Bruni przypomina czytelnikom, że trufla jest bardzo trudna do uchwycenia w oleju, więc nawet “fałszywy” smak trufli w oleju ma swoje zastosowania. Jest świetny na popcorn, pisze, i na jajecznicy. Po prostu nie używaj go w nadmiarze.

To byłby rdzeń naszej rekomendacji: olej truflowy jest zbyt stanowczy, aby można go było używać w dużych ilościach. Stosuj bardzo oszczędnie w dressingach do sałatek, starannie smakując po drodze. Dodaje bogatą, nieuchwytną nutę do tych opatrunków. Na specjalną kolację warto spróbować przypieczonej sałatki z muszelki z dodatkami Haricots Verts i Truffle Oil.

To również wspaniałe na ziemniaki: spróbuj prostych, ale przepysznych palonych nowych ziemniaków Elise z karmelizowaną cebulką i truflowym olejem.

Najbardziej klasyczny sposób, być może, stosowanie oleju truflowego jest na jajach. Jajka na grzance to prosty, dekadencki sposób na rozpoczęcie dnia. Prosta mżawka trochę oleju – ponownie, z umiarem – do jajecznicy lub na omlet.

Czy używasz oleju truflowego? Jaki jest twój ulubiony sposób użycia tej fantazyjnej małej przyprawy?

Następne pytanie?