(Źródło zdjęcia: Christine Gallary)

Aromatyczne grzyby shiitake są podstawą azjatyckiej kuchni. Mają intensywny smak, który zawsze przypomina mi kucharkę mojej chińskiej babci, w której używała grzybów shiitake w zupach, duszkach i potrawach gotowanych na parze. Moja babcia zawsze miała duży szklany słoik suszonych grzybów shiitake w swojej spiżarni, i ja też odebrałem ten nawyk!

(Źródło zdjęcia: Christine Gallary)

Suszone grzyby shiitake mogą z łatwością dodać do dań pikantny smak, umami. Lubię myśleć o nich jako o zdrowych małych smakach, ponieważ nie zawierają tłuszczu, a nawet weganie mogą je jeść.

Podczas gdy świeże grzyby shiitake są tak samo smaczne, mogą być trudniejsze do znalezienia, więc po wysuszeniu grzybów shiitake w twojej spiżarni oznacza, że ​​zawsze masz aromatyczny składnik na wyciągnięcie ręki. Są łatwo dostępne na rynkach azjatyckich i mogą trwać miesiące, może nawet lata, jeśli są przechowywane w hermetycznym pojemniku w chłodnym miejscu lub w lodówce.

Sięgam po zaschnięte grzyby shiitake podczas robienia chińskiego lepkiego ryżu lub japońskiej lub chińskiej zupy lub rosołu, a kiedy potrzebuję kolejnego składnika, dodaję do frytek.

Ale najlepsza część tych suszonych grzybów? Ponieważ musisz je ponownie nawodnić w gorącej wodzie, zanim będzie można je wykorzystać, płyn do moczenia grzybów, który ci pozostanie, jest smacznym dodatkiem! Nie marnuj tego płynu – używaj go zamiast bulionu z kurczaka lub jako sosu.

(Image credit: TAGSTOCK1 / Shutterstock)

Jak korzystać z suszonych grzybów Shiitake w miejsce świeżych grzybów Shiitake

Podczas gdy świeże grzyby shiitake są zdecydowanie bardziej miękkie i gotują się bardzo szybko, uważam, że odpowiednio odwodnione suszone grzyby są prawie tak samo dobre i rzeczywiście mają głębszy smak. Wystarczy umieścić suszone grzyby shiitake w misce żaroodpornej i dodać naprawdę gorącą lub nawet wrzącą wodę, aby pokryć ją kilka centymetrów. Pozwól grzybom usiąść przez co najmniej 20 minut, aż czapki staną się miękkie.

Kiedy grzyby są miękkie, wyłup je i wyciśnij nadmiar wody dłońmi. Przyciąć i wyrzucić twarde łodygi, a czapki są gotowe do przyrządzenia. Jeśli chcesz użyć płynu do namoczenia grzybów, powoli wlej płyn do miarki, ale zatrzymaj się, gdy dotrzesz do drobnego materiału na dole.

Gorąca i kwaśna zupa

(Źródło zdjęcia: Kelli Foster)

Suszone Przepisy Grzyby Shiitake

  • Gorąca i kwaśna zupa
  • Brown Rice Congee z Shiitake Grzyby i Zieloni
  • Jesień Udon z warzywami