(Image credit: Malivan_Iuliia / Shutterstock)

Grzyby Morel są drogie. Naprawdę kosztowny. Chociaż ceny różnią się w zależności od sklepu lub regionu, świeże mogą kosztować wiele razy więcej niż inne grzyby uprawiane na półkach. Dlaczego są tak drogie i czy naprawdę warto je kupić?

Dlaczego są tak drogie

Rozmawiałem z Kenem Litchfieldem, który uczy uprawy grzybów w Towarzystwie Mikologicznym w San Francisco, i powiedział, że wysokie ceny grzybów morel w zasadzie sprowadzają się do 3 powodów:

1. Trudne do kultywowania. W sterylnych warunkach laboratoryjnych smardze mogą bez problemu rozpocząć proces wzrostu, co oznacza wzrost na martwym lub rozkładającym się materiale organicznym, w celu uzyskania sklerocji, utwardzonej masy grzybni (wegetatywnej części grzyba, która wygląda jak biały klosz), zawiera sklepy spożywcze.

Przeniknięcie uśpionego płodu w sklerotium, aby następnie kiełkować i owocować w morel jest o wiele trudniejszą częścią uprawy, a wiele łatwiejszych do pielęgnowania grzybów nie musi przechodzić przez ten proces..

“Uprawianie grzyba i owocowanie grzyba to dwie różne rzeczy” – mówi Litchfield.

Gdy warunki pogodowe i glebowe są prawidłowe, sklerocja może owocować i wyrosnąć w rzeczywiste grzyby, lub mogą one po prostu wytworzyć więcej grzybni. Ustalenie, jak to zrobić było trudne, więc nie było możliwej do zweryfikowania, komercyjnej uprawy moreli, pozostawiając żerowanie jako główną opcję ich uzyskania..

2. Poszukiwanie komplikacji. Większość smardzików na rynku palić smardze, co oznacza, że ​​rosną w masowych ilościach w strefach spalania strefy pożaru lasu następnej wiosny po letnim pożarze.

Mleczki są puste, a więc mają większą objętość, więc więcej z nich musi być zebranych, aby uzyskać funt, niż twarde grzyby, takie jak kurki lub porcy. Jeśli mają szczęście i umiejętności, mogą to zrobić profesjonalni wędkarze i entuzjaści grzybów “zazwyczaj zbiera się w dowolnym miejscu z 20 funtów do 20 torebek na zakupy moreli w jedno popołudnie” – mówi Litchfield.

Jednak przewidywanie i ustalanie czasu pobrania może być trudne ze względu na klimat, pogodę i wysokość, nie wspominając już o znalezieniu łatek morel. Co więcej, w niektórych stanach, takich jak Kalifornia, pozwolenia na zbieranie much w lasach krajowych są trudne do zdobycia, o ile w ogóle są dostępne.

3. Łatwo psujące się. Pozyskanie najemników na rynek to również trudny proces. “Ponieważ wydrążone dziurki są puste, ich integralność nie trwa dłużej niż tydzień, trzeba je zamrażać, chłodzić i szybko wprowadzać na rynek” – mówi Litchfield. Inną opcją jest wyschnięcie ich wkrótce po wybraniu, a Litchfield mówi: “to najskuteczniejszy sposób ich zebrania i zachowania”.

Powinieneś je kupić?

Mięsiste, orzechowe smardze są postrzegane jako kulinarny przysmak i bardzo poszukiwane w sezonie. Przy tak wysokiej cenie kluczem jest umiejętność wybierania dobrych – unikaj miękkich, papkowatych i spleśniałych. “Prawidłowe świeże smardze powinny czuć się sprężyste i gumowate i powinny mieć przyjemny zapach” – mówi Litchfield.

Aby cieszyć się smardzami z ograniczonym budżetem, Litchfield zaleca ostrożny wybór i zakup 1/4 do 1/2 funta najlepszych w koszu. Chociaż nie jest to takie samo doświadczenie, jak wyjście do lasu i żerowanie dla nich samych, będziesz mieć wystarczająco dużo, aby wlać danie z aromatem i esencją smardzików bez rozbijania banku.