(Źródło zdjęcia: Leela Cyd)

Gdybym miał wybrać jedną przyprawę, która podsumowuje szwedzki wypiek, to zdecydowanie kardamonu. Niektóre z najbardziej klasycznych przepisów fika dotyczą w pewien sposób kardamonu, od drożdżowych bułeczek kardamonu po ciasto kardamonu.

To samo dotyczy reszty Skandynawii; kardamon jest przyprawą szeroko stosowaną w skandynawskim piekarnictwie. W rzeczywistości, kobieta powiedziała mi ostatnio, że najlepiej kupić fiński kardamon, który uważałem za zagadkowy, ponieważ, oczywiście, kardamonu nie produkuje się w pobliżu Finlandii.

Cynamonowe bułeczki z cynamonem

(Źródło zdjęcia: Faith Durand)

Kardamon nie jest miejscowym skandynawskim składnikiem. Pochodzący z Indii przyprawia się, że przyprawy pochodzą z czasów Wikingów, kiedy po raz pierwszy napotkali przyprawę w dzisiejszej Turcji, gdzie w tamtym czasie Konstantynopol był pomostem między Azją a Europą i centrum handlu.

Z biegiem lat, kardamonu stało się podstawą w skandynawskim spiżarni, tak bardzo, że stanowi jeden z najważniejszych rynków eksportu kardamonu. Cała Unia Europejska importuje ponad 1200 ton kardamonu rocznie, o wartości około 6 milionów USD, a Szwecja zajmuje pierwsze miejsce na wiodących rynkach. Wykorzystanie kardamonu na jednego mieszkańca w Szwecji wynosi około 60% więcej niż w USA.

Może to zabrzmieć dziwnie, ale jeśli chcesz trochę posmakować Szwecji, po prostu dodaj kardamonu.

5 receptur kardamonu do wypróbowania

Zakochany w kardamonie tak samo jak w całej Skandynawii? Oto 5 receptur do wypróbowania:

  • Papaya Lassi with Cardamom
  • Rose, Orange i Cardamom Mini Layer Cakes
  • Nerkowca-kardamon Chia Pudding
  • Kardamonowa granola
  • Kardamonowe płatki owsiane