Beginner Sourdough Sandwich Loaf

(Źródło zdjęcia: Emma Christensen)

Tak bardzo jak uwielbiam chleb (i robię to naprawdę uwielbiam chleb), nigdy nie zdołam wydostać się wystarczająco szybko z bochenka. Z zaledwie dwójką domowników rzadko przechodzimy przez cały bochenek, zanim zacznie twardnieć i stęchlizny. Więc kiedy trafiłem na wskazówkę, by ożywić czerstwy chleb na stronie internetowej Bon Appétit około roku temu, byłem zdecydowanie zaintrygowany. Jedynym problemem było to, że byłem zbyt sceptyczny, aby go wypróbować, ponieważ końcówka wydawała się przeznaczona na porażkę.

Oryginalna wskazówka

Dlaczego tak się czułem? Wskazówki podpowiadają, jak w zasadzie obgotować cały bochenek w wodzie. Tak, biegasz nieświeżym chlebem pod bieżącą wodą. W jaki sposób przejście od stęchłego do mokrego chleba może być ulepszeniem? Następnie wetknij mokry chleb w ciepły piekarnik na sześć do 12 minut, w zależności od wielkości bochenka. Zgodnie z napiwkiem, woda zamienia się w parę, która nawadnia bochenek, tworząc w ten sposób coś nowego, o chrupkiej skórze i wilgotnym wnętrzu.

Przeczytaj oryginalną wskazówkę: Ożywiony chleb z tej życiodajnej końcówki

Metoda testowania

Odkąd ją po raz pierwszy przeczytałem, wszystko wydawało się zbyt piękne, aby mogło być prawdziwe. Nie mogłem sobie wyobrazić, jak woda może przywrócić do życia nieświeży chleb. Jednak im więcej o tym myślałem, tym bardziej zdawałem sobie sprawę, że szczerze nie miałem wiele do stracenia poza potencjalnym zrujnowaniem bochenka i koniecznością jego rzucenia. Do testu użyłem połowy małej bochenki na zakwasie. Przez prawie dwa dni siedział na moim kontuarze w papierowej torbie i był twardy jak skała.

Trzymałem nieświeży chleb pod kuchennym kranem, przyciętą stroną do dołu, zgodnie z zaleceniami końcówki, aby wnętrze nie było zbyt mokre. Przelałem wodę przez bochenek, upewniając się, że cała skorupa zamoczyła się. Następnie umieściłem go bezpośrednio na stojaku w moim piekarniku, który podgrzałem do 300 ° F. Ustawiłem timer na 12 minut, ale zacząłem sprawdzać chleb po sześciu minutach. Zaraz po tym, jak chleb trafił w stojak, parował i syczał. W ciągu kilku minut ciepły, prażący zapach pieczonego chleba zaczął wyciekać z pieca, a mój sceptycyzm zaczął zamieniać się w ekscytację (i głód).

Wyniki

Po sześciu minutach skorupa wróciła do życia, ale wnętrze wciąż było wilgotne. Starałem się nie narażać wnętrza na działanie wody, ale trochę się to zmieniło, bez względu na to, jak bardzo się starałem. Po ośmiu minutach bochenek był doskonały. Wewnętrzna woda wyparowała, a pozostał jej bochenek, który wyglądał równie dobrze jak, jeśli nie lepszy, niż kiedy go kupiłem. A jeszcze lepiej? Zapach świeżo upieczonego chleba przelewał się przez moją kuchnię.

Werdykt: to oszałamiająca wskazówka.

Uwagi końcowe

Nie ma o wiele więcej do powiedzenia niż ta sztuczka jest genialna. Szczerze żałuję, że tak długo wątpiłem. Zwykle w przeszłości, kiedy moje bochenki stały się nieświeże, próbowałem je uratować, zamieniając je w grzanki, bułki tartej lub crostini. Ale teraz, jeśli chcę, mogę zamienić je na świeży chleb.