(Źródło zdjęcia: Kelli Foster)

Jakiś czas temu w Internecie krąży film przedstawiający faceta za pomocą suszarki, który zamienia brązowy, przejrzały banan z powrotem w ładny żółty banan. Musiałem to obejrzeć kilka razy, ponieważ nie mogłem uwierzyć w to, co widziałem.

Więc musiałem spróbować tej szalonej sztuczki dla siebie. Czy wierzysz, że suszarka do włosów może naprawdę ożywić przejrzałego banana?

(Źródło zdjęcia: Kelli Foster)

Oryginalna wskazówka

Oryginalna wskazówka sugeruje, że proste artykuły gospodarstwa domowego, takie jak ryż i suszarka do dmuchania, mają moc do ożywienia przejrzałego banana. W poniższym filmie, przejrzały banan jest umieszczany w dużej plastikowej torbie do wielokrotnego zamykania (z tak dużą ilością powietrza, jak to możliwe, wyciśniętej) z ryżem przez jedną godzinę.

Tak samo, jak umieszczasz swój telefon komórkowy w ryżu, aby usunąć wilgoć, jeśli został upuszczony w wodzie, jest to ta sama koncepcja. Teoretycznie ryż jest przeznaczony do wyciągania wilgoci ze skórki banana.

Po godzinie, banan jest następnie wyjmowany z torby, a przy suszarce nadmuchowej ustawionej na ciepłe ciepło z okazjonalnymi uderzeniami chłodnego powietrza, skórki banana zmieniają kolor z brązowego z powrotem na żółty..

Metoda testowania

Pomimo mojego sceptycyzmu podążyłem za wskazówkami dokładnie tak, jak zostało to przekazane w filmie. Umieściłem chrupiący, brązowy, przejrzały banan w zamykanej plastikowej torbie wraz z ryżem, usunąłem prawie całe powietrze, zapakowałem torbę i zostawiłem ją na godzinę. Po godzinie wyjąłem banana z torby i zauważyłem, że skóra jest bardziej brązowa niż kiedy umieściłem ją w torbie. Włączyłem suszarkę do włosów i wysadziłem banana ciepłym powietrzem.

(Źródło zdjęcia: Kelli Foster)

Wyniki

W oryginalnym filmie banan bardzo szybko zmieniał kolor. Pomimo mojego sceptycyzmu, trzymałem kciuki, bo udowodniono mi, że nie mam racji. Czekałem, aż banan zawróci do początkowego odcienia żółtego, ale to się nigdy nie wydarzyło. Skończyłem z ciepłym bananem, który był bardziej brązowy niż wtedy, gdy zaczynałem ten eksperyment, i workiem ryżu, który pachniał bananami.

To nie jest oszałamiająca wskazówka!

(Źródło zdjęcia: Kelli Foster)

Uwagi końcowe

Jest tylko jeden sposób naprawdę “niedojrzałe” banany i obejmuje maszynę czasu. Jeśli znajdziesz się z przejrzałymi bananami, zaoszczędź sobie trochę czasu, zachowaj suszarkę do ubrań w łazience i zamiast tego przygotuj chleb bananowy. A jeśli chodzi o ryż o zapachu banana, to myślę, że będzie to dobra porcja puddingu ryżowego.

→ Przeczytaj więcej: Jak zrobić chleb bananowy

Gdy dojrzewają banany, powstaje wiele zmian chemicznych, które powodują denaturację owoców. Z naukowego punktu widzenia nie wydaje się możliwe, aby ryż i ciepło mogły odwrócić ten proces.

Strona IFL Science również wypróbowała ten eksperyment, z tym samym wynikiem, i miała interesującą hipotezę na ten temat. Po pierwsze, ze skórki banana wygląda tak, jakby owoc był w lodówce w oryginalnym filmie. Zakładając, że tak jest, miąższ zostanie zachowany, gdy skóra stanie się brązowa; ryż usuwałby nadmiar wilgoci, podczas gdy ciepłe powietrze odwracałoby efekt chłodzenia.

Czytaj więcej → Czy naprawdę “niedojrzały” Banan z Blowdryer i ryżem? przez IFL Science