(Źródło zdjęcia: Melissa Ryan)

Z kategorii “poważnie obrzydliwe, ale muszę wiedzieć”, kategorii pytań o gotowanie, mamy: Czy to dziwne czerwonawe plamki naprawdę … krew? Czy moje jajko jest bezpieczne do jedzenia? Jak to się tam dostało?

Pozwólmy odpocząć niektórym z tych zmartwień. Oto, o co chodzi w tym punkcie krwi.

Dlaczego istnieje plama krwi?

Tak, plama krwi jest rzeczywiście plamą krwi. Ale nie jest to wynikiem złego jaja, a nawet wskazania zapłodnionego jaja – to wynik pęknięcia kapilary w jajniku kurzej lub w worku żółtkowym. Może to być spowodowane wieloma czynnikami, w tym wiekiem kury i jej diety, ale to nie jest znak, że kura jest niezdrowa lub została źle potraktowana w jakikolwiek sposób. W skrócie: plamy krwi są brzydkie, ale są również normalne.

Jak powszechne są plamy krwi?

Rzadko zdarza nam się też uzyskać jajko z plamką krwi. Wszystkie komercyjne jaja są skanowane i sortowane według “świecenia”, co obejmuje świecenie światła przez powłokę w celu wykrycia wad. Większość jaj z plamami krwi jest usuwana przez ten proces, ale kilka z nich przechodzi przez to. Jeśli masz własne kurczaki lub kupujesz jajka z farmy, od czasu do czasu możesz dostać kilka z plamami krwi.

Co należy zrobić, jeśli jajko ma plamę krwi?

Plamy krwi nie oznaczają jednak, że musisz rzucić jajo. American Egg Board mówi, że te jajka są całkowicie bezpieczne do jedzenia. Jeśli plama krwi cię niepokoi, zgarnij ją końcówką noża i zabierz ze sobą śniadanie.