Ach, bułeczki ziemniaczane. Te staromodne, wiarygodne, lekko squishy amerykańskie skarby powracają powoli, zaspakajając chrupki chleba poza chrupiącymi bagietkami lub kawałkami zakwasu.

Od dawna wiem o używaniu ziemniaków w wypiekach, ponieważ moja mama zrobiła nam ciasto czekoladowe na każde urodziny zrobione z tartych ziemniaków. Nazwała ją “sekretnym składnikiem” i wkrótce zdaliśmy sobie sprawę, że nie ujawniamy jej przyjaciołom, ponieważ brzmi to dość dziwnie. Ale bez wątpienia jest to oszałamiający lekki i wilgotny czekoladowy tort.

Więc kiedy niedawno zjadłem bułeczki ziemniaczane na grillu, zrobiłem trochę badań i dowiedziałem się, dlaczego są tak kochani i szczególnie przewiewni. Jeśli nigdy nie jadłeś bułeczek ziemniaczanych, zwykle robione są z tłuczonymi ziemniakami, nadając im charakterystyczną lekkość. W lipcowym numerze, Cook’s Illustrated odkrywa, dlaczego stosowanie dużej koncentracji puree ziemniaczanego w każdej małej bułce naprawdę daje najlepsze bułki. Nazywają to “prawie głupim chlebem do pieczenia”. Muzyka dla moich uszu! Cook’s Illustrated to cztery powody, dla których bułki ziemniaczane rządzą:

1. Szybszy wzrost: Ziemniaki zawierają potas, który powoduje wzrost drożdży szybciej niż w przypadku chleba zawierającego tylko pszenicę.

2. Okruchy światła: Kiedy gotujesz ziemniaki, powiększają one cząsteczki skrobi. Utrudnia to białkom w mące tworzenie glutenu (wróg światła, przewiewny chleb i ciasto).

3. Moist Texture: Skrobia ziemniaczana pochłania więcej wody niż skrobia pszeniczna, co prowadzi do wilgotnej konsystencji.

4. Dłuższa trwałość: Chleb będzie miękki przez wiele dni dzięki zdolności cząsteczek skrobi ziemniaczanej do utrzymywania stężeń pszenicy.

Czy robisz ziemniaczane bułeczki lub często używasz ziemniaków do pieczenia?

Związane z: Przepis: Bułki do ciasta ziemniaczanego

(Zdj .: Święta ruchome)