Jednym z elementów kuchni japońskiej jest celebrowanie pór roku. Japońskie potrawy są świeże i sezonowe, a potrawy przygotowywane są w taki sposób, który jest odpowiedni do sezonowej pogody. Zimą powszechnie spotykane są obfite zupy, takie jak oden, podobnie jak gorące posiłki z potraw, takie jak sukiyaki.

Sukiyaki to rodzaj jednogarnkowego dania, które gotuje się od strony stołu w płytkim żeliwnym garnku. Tradycyjnie zawiera wołowinę, ale niektóre części Japonii używają wieprzowiny. Wegetarianie mogą zastąpić tofu i duże, mięsiste grzyby, takie jak matsutakes.

Dodaje się inne składniki, takie jak Negi (japoński por,) makaron konnyaku (te są nazywane shirataki) i shungiku. Dodaje się sos sojowy, cukier i mirin, a wszystko szybko się gotuje. Sukiyaki serwowane jest w stylu komunalnym, a każda z nich umieszcza składniki z garnka w małej misce i je. Tradycyjnie, jedzenie jest zanurzane w surowym ubitym jaju przed spożyciem, ale możesz pominąć ten krok, jeśli chcesz.

Notatka o mięsie: Kupiłem pakowaną, obkurczoną wołowinę z sukiyaki w Supermarkecie Nijiya w San Francisco Japantown. Przyszedł z blokiem łój, który jest niezbędny; używasz suetu do naoli- nia garnka sukiyaki przed gotowaniem. Myślałem, że paczka była dość droga, więc na mój następny posiłek z sukiyaki poszedłem do Whole Foods i poprosiłem o blok wołowiny, którą dali mi za darmo. Podkrobałem suet w 1-calowych sześcianach i owinąłem je pojedynczą folią, i włożyłem wszystkie owinięte w folię kawałki do worka Ziploc, i wszystkie są w mojej zamrażarce, czekając na przyszłe użycie. Na mięso poszedłem do jednego z miejscowych azjatyckich rzeźników w Chinatown i kazałem im dać kawałek mięsa z marmoladą z delikatnego mięsa żeberka, a ja sam go pokroiłem w domu. Można również użyć polędwicy. Kawałki Sukiyaki mają grubość około 1/8 cala.

Tradycyjnie używany jest żeliwny garnek sukiyaki, ale można użyć dowolnej patelni. Jeśli nie masz środków na gotowanie tej strony stołu, nie martw się; po prostu ugotuj na kuchence i szybko przynieś patelnię do stołu.

Basic Beef Sukiyaki, Kansai Style

Składniki:
Delikatne, marmurkowe mięso w plasterkach o grubości 1/8 cala i około 2 cali szerokości do 6 cali długości. Policz 5 uncji mięsa na osobę.
1 1-calowy blok wołowiny wołowej
4 kawałki upieczonego glutenu pszennego (kuruma-bu) – kupuj przez Internet. Namoczyć je w wodzie przed użyciem i wycisnąć nadmiar wody.
1/2 bloku yakidofu (grillowane tofu) – jeśli nie możesz tego znaleźć, kup blok tofu i umieść go w naczyniu do pieczenia z odrobiną płynu, aby nie przylgnął do naczynia i podpiecz kilka minut z każdej strony, aż ładnie zrumieni się.
1 opakowanie shirataki (konnyaku noodles) osuszone – kupuj przez Internet
1 negi (japoński por) – jeśli nie możesz ich uzyskać, zastąp 3 scallions. Negi można kupić online. Powinny być one krojone diagonalnie na 2-calowych kawałkach o grubości około 1/4 cala.
1 pęczek shungiku
Około 1 szklanki grzybów do wyboru: enoki, matsutake, King Trumpet lub shiitake, plasterki o grubości 1/8 cala
3/4 szklanki cukru
3/4 szklanki mirin
3/4 szklanki sosu sojowego

Przygotowanie

Pamiętaj, że prawdopodobnie nie użyjesz wszystkich składników naraz, ponieważ w puli nie będzie wszystkiego. Spodziewaj się więcej niż raz procesu gotowania. Podobnie jak w przypadku większości potraw na gorąco, często kontynuujesz gotowanie, podczas gdy jesz to, co właśnie skończyłeś gotować.

Podgrzej patelnię sukiyaki. Rozpuścić wołowina wołową na małym ogniu. Gdy patelnia jest dobrze naoliwiona, dodaj negi lub scallions i lekko usmaż. Rozłóż plasterki wołowiny na negi i gotuj szybko. Podczas gdy wołowina jest jeszcze częściowo czerwona, dodaj 3 łyżki cukru, sosu mirynowego i sojowego.

Dodaj grzyby, osuszone makarony shirataki, yaki-dofu, odtworzony gluten pszenny i dopraw jeszcze więcej cukru i płynów. Zanim wołowina się rozgotuje, dodaj shungiku i gotuj do miękkości. Zjedz składniki i powtórz proces gotowania, zaczynając od łój wołowiny.

Związane z:
Steamboat, Hot Pot, Shabu Shabu: Like Fondue, But Better
Gotowanie po japońsku: Oden

(Zdjęcia: Kathryn Hill)