Aby odpowiedzieć na pytanie Elżbiety, tu, w Kalifornii, jesteśmy błogo głęboko w środku sezonu truskawkowego. Mój dostawca Mystery Box od ponad miesiąca wprowadza na rynek mieszkania z martwych, dojrzałych ekologicznych truskawek i zazwyczaj nie mogę się oprzeć dodatkowemu kuflowi ani dwóm.

Ale kiedy w zeszłym tygodniu dostaliśmy nietypową falę upałów, wiedziałem, że muszę coś z nimi zrobić od razu, ponieważ zwykle nie schładzam moich truskawek. Postanowiłem wypróbować dżem z lodówki, który jest w zasadzie dżemem bez długiego, gorącego procesu konserwowania. Zrobiłem trochę badań w Internecie, ale okazało się, że większość dżemów była dla mnie o wiele za słodka (zwykle dopasowując cukier i funt owocowy do funta).

Postanowiłem więc eksperymentować i cieszę się, że mogę powiedzieć, że wyniki były smaczne i bardzo proste! Miałem dwa ładne słoiki z dżemem i czystą kuchnię w mniej niż godzinę. Jeden słoik trzymałem jako zwykły dżem owocowy. Do drugiego słoja wlałam kilka plam octu balsamicznego i dwie mielonki z młynka do pieprzu. Ten będę podawać z kozim serem, a może jako polewę dla wieprzowiny lub kurczaka.

Oprócz organicznych truskawek, użyłem także Organic Cane Juice Sugar firmy Trader Joe, które moim zdaniem dodało nieco głębszego smaku słodyczy. Ponieważ użyłem mniej cukru, nie pektynę i krótki czas gotowania, dżem był trochę luźny, ale nadal jammy wystarczy, aby rozprzestrzenić się na mój toast następnego dnia rano. Planuję też mycie go na jogurcie lub lodach.

Oto metoda:

Umyj, kadłub i kawałek 2 kufle bardzo dojrzałych ekologicznych truskawek (około 5 filiżanek). Połącz w ciężkim sosie (użyłem holenderskiego piekarnika) z 1 ½ szklanki cukru i gotuj na średnim ogniu, zacierując owoce drewniana łyżka. Doprowadzić do wrzenia i gotować jeszcze kilka minut. Ostrożnie wlej do bardzo czystych słoików i ostudź. Zakręcić pokrywki i przechowywać w lodówce.

Uwaga: Możesz sterylizować słoiki, wkładając je do piekarnika. Dżem powinien pozostać świeży w lodówce przez kilka tygodni, jeśli do tej pory go nie spożywałeś.

Związane z: Dobre pytanie: rozmrażanie w jagodach
Plus … Jak znaleźć farmę truskawek Pick-Your-Own