Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego niektóre przepisy wymagają konkretnego rodzaju cebuli i czy w jej miejsce można zastąpić inną? Z pewnością mamy.

Wszystkie te cebule różnią się nieznacznie pod względem smaku, tekstury i koloru, ale zazwyczaj można je zastąpić sobą. Jeśli chodzi o gotowanie, wszystkie będą zachowywać się tak samo na patelni.

Kupując cebulę, idź do tych, które czują się ciężko w dłoni i twarde. Unikaj miękkiej cebuli lub tych, które mają ostry zapach przed peelingiem. Są to wskazania, że ​​cebula jest stara. Oprócz słodkiej cebuli, wszystkie te cebule mogą być przechowywane przez kilka tygodni w chłodnej, ciemnej spiżarni lub szafie.

Żółte cebule – Uważamy to za cebulę uniwersalną, a osobiście to najczęściej używamy. Żółta cebula ma ładną równowagę cierpkości i słodki smak, stając się słodsza, im dłużej gotują. Są to zwykle pięści o dość twardej skórze i mięsistych warstwach. Hiszpańska cebula jest szczególnym rodzajem żółtej cebuli i uważamy, że są nieco słodsze i delikatniejsze w smaku.

Biała cebula – Te cebule mają ostrzejszy i bardziej ostry smak niż cebule żółte. Są również bardziej miękkie i mają cieńszą, bardziej papierkową skórę. Można je ugotować jak żółtą cebulę, ale lubimy też je mielone i dodawane do surowych sals i chutney.

Słodka cebula – Walla Walla i Vidalia to najczęstsze rodzaje słodkiej cebuli. Te cebule pozbawione są ostrego, cierpkiego smaku innych cebuli i naprawdę smakują słodko. Są fantastycznie cienko pokrojone i podawane w sałatkach lub na kanapkach. Mogą mieć barwę od białej do żółtej i często mają spłaszczony lub zmiażdżony wygląd. Słodka cebula jest bardziej nietrwała i powinna być przechowywana w lodówce.

Czerwone cebule – Ze swoją ciemnofioletową skórą zewnętrzną i czerwonawym ciałem, są to naprawdę dziwni ludzie w rodzinie cebuli. Są dość podobne do żółtej cebuli w smaku, chociaż ich warstwy są nieco mniej delikatne i mięsiste. Czerwona cebula jest najczęściej stosowana w sałatkach, salsach i innych surowych przygotowaniach do ich koloru i stosunkowo łagodnego smaku. Piękny czerwony kolor zostaje wypłukany podczas gotowania. Jeśli uznasz, że ich aromat ma działanie ściągające do jedzenia na surowo, spróbuj namoczyć je w wodzie przed podaniem.

Czy masz ulubiony rodzaj cebuli??

Związane z: Pory, szalotki i cebula: zaokrąglenie receptury pikantnego czosnku

(Zdjęcie: Flickr member masonmasteka na licencji Creative Commons)

(Pierwotnie opublikowany 21 października 2010 r.)