Kiedy myślimy o gnocchi, nasz umysł przeskakuje prosto na te miękkie kluski ziemniaczane podawane w wielu włoskich potrawach. Ale czy wiesz, że w rzeczywistości istnieje kilka różnych rodzajów gnocchi, z których każdy bardzo różni się od następnego?

Istnieją trzy główne rodzaje gnocchi, które widzimy w przepisach i menu restauracji:

Gnocchi di Patate – Ten rodzaj gnocchi występuje w wielu kuchniach północno-włoskich i prawdopodobnie większość z nas zna się na gnocchi. Wytwarza się go przez zmieszanie puree z mąką i jajkiem, z wytworzeniem gęstego, skrobiowego ciasta makaronowego. Ciasto zwijane jest w liny, a następnie krojone w pojedyncze bryłki przed gotowaniem. Gnocchi ziemniaczane powinny idealnie mieć lekką, sprężystą konsystencję i świetnie smakują w prostym sosie.

Gnocchi alla Romana – Jak można się domyślić z nazwy, ten gnocchi pochodzi także z Włoch – a dokładniej z Rzymu. Jest zrobiony z semoliny (grubo mielonej pszenicy durum), która jest gotowana podobnie jak polenta poprzez gotowanie ziarna z mlekiem lub wodą. Gotowany zacier rozprowadza się na szalce, aby ostygł i zestalił się, a następnie pocięto na rundy. Rundy są układane warstwami do naczynia do pieczenia wraz z masłem, serem i innymi składnikami, a następnie pieczone aż do szampana. Klasyczne, komfortowe jedzenie!

Gnocchi Parisienne – To francuski spin na rustykalnych gnocchi. W tym przygotowaniu pierogi są robione z – zdobądź to! – pâte à choux! Przygotowaną pastę z choux doprowadza się bezpośrednio do wrzącej wody, a gnocchi unoszą się na wierzch po zakończeniu. Tekstura tego rodzaju gnocchi jest znacznie lżejsza i bardziej powietrzna niż gnocchi ziemniaczane. Najczęściej gotowane gnocchi są na krótko podsmażane na maśle, co nadaje im brązową i chrupiącą powierzchnię zewnętrzną, aby kontrastować z przestronnym wnętrzem.

Z pewnością będziemy ciężko wybrać ulubione z tych gnocchi! Wszystkie brzmią tak pysznie i zachęcająco. Czy masz ulubione?

Związane z: Czy kiedykolwiek robiłeś Gnudi??

(Zdjęcie: Flickr członek kochtopf na licencji Creative Commons)