(Image credit: Nina Callaway)

Podczas wędrówki po alejce sklepu spożywczego można natknąć się na stosy czegoś, co nazywa się “pieczeniem czekolady”. Czym różni się od czekolady kilka naw bocznych w sekcji cukierków? I jakiego rodzaju naprawdę potrzebujesz do tego ciasta?

Czekoladę do pieczenia, w jej najbardziej tradycyjnej formie, to niesłodzona czekolada. Oznacza to, że jest to 100-procentowy napój czekoladowy (inaczej przetworzone i mielone ziarna kakaowe) bez dodatku cukru i aromatów, więc jest gorzki i wyjątkowo nieprzyjemny w ugryzieniu. Niesłodzoną czekoladę należy używać w przepisie, w którym używa się wystarczającej ilości substancji słodzących, aby przeciwdziałać tej goryczy.

Więc co o słodko-gorzkiej i półsłodkiej czekoladzie?

Tutaj sprawy stają się mylące, ponieważ technicznie są to również czekoladki do pieczenia. Różnica polega na tym, że zarówno niewielka ilość cukru jest mieszana. Tak więc, podczas gdy niesłodzona czekolada jest w 100% kakao, według standardów FDA w Stanach Zjednoczonych, słodko-gorzka i półsłodna musi wynosić co najmniej 35% kakao. Mogą również zawierać wanilię (do aromatyzowania) lub emulgator jak lecytyna (dla kremowego wrażenia w ustach).

Chociaż możesz pomyśleć, że słodko-gorzkie wino będzie zawierało mniej cukru, a zatem będzie mniej słodkie niż półsłodkie, to od producenta czekolady zależy, jaki procent go użyje i jak go nazwie. Na przykład Ghirardelli produkuje 60-procentowy baton kakaowy, który nazywają gorzko-słodkim, podczas gdy Scharffen Berger tworzy 62-procentowy batonik z kakao, który nazywają półsłodkim, tak naprawdę, terminy są używane zamiennie. Oznacza to, że możesz używać ich zamiennie w przepisie. Im wyższy procent kakao, tym głębszy i bardziej intensywny smak czekolady, więc sięgnij po to, co lubisz najbardziej.

I ta czekolada w przejściu Cukierków?

Nigdy nie znajdziesz niesłodzonej czekolady w przejściu dla cukierków, ale znajdziesz bary, które mają bardzo podobne wartości procentowe kakao do tego znalezionego w słodko-gorzkiej i półsłodkiej czekoladzie. Różnica polega więc na tym, że czekolada do pieczenia jest sprzedawana w blokach, kawałkach lub frytkach (ponieważ zostaną one roztopione, pokrojone lub zmiksowane na recepturę), a snack-bar jest cienki i łatwy w zarządzaniu..

Czytaj więcej: Pieczenie: która czekolada działa najlepiej?