Na rynku specjalistycznym kupiłem litr mleka z pasteryzowanego mleka. To było drogie (ok. 3,50 USD plus kredyt o wartości 1,50 USD, który mogę odzyskać, jeśli zwrócę butelkę), ale byłem na tyle ciekawy, by zaszaleć. Nigdy wcześniej nie słyszałam o pasteryzowanym mleku kadziowym, ale mleko było również lokalne, zrównoważone, organiczne, niehomogenizowane i pochodziło od bydlęcych krów, więc było wiele ciekawych. Czym jest pasteryzacja kadzi i czy ten mleczny smak byłby wyraźnie inny niż moje codzienne organiczne od Trader Joe’s?

Nawet poza całkowitą lub 2%, istnieje wiele możliwości, kiedy idziemy kupić mleko w tych dniach. Zacznijmy od najprostszych: homogenizowanych lub niehomogenizowanych. Homogenizowane mleko oznacza po prostu, że mleko zostało przetworzone w taki sposób, że globulki tłuszczu są równomiernie rozmieszczone w mleku. Gdy mleko nie jest homogenizowane, tłuszcz oddziela się i tworzy warstwę śmietany na wierzchu. Możesz albo zgarnąć te pyszne rzeczy i użyć go jako specjalnej uczty w kawie lub skropić porannymi jagodami, albo potrząsnąć butelką i tymczasowo rozprowadzić śmietankę do mleka. Niektórzy twierdzą, że mleko niehomogenizowane jest dla ciebie lepsze, ponieważ przetwarzanie stosowane w homogenizowanym mleku nie jest zdrowe.

Celem pasteryzacji jest zabicie szkodliwych bakterii, które mogą być obecne w mleku. UHP (lub Ultra-Pasturized) oznacza, że ​​mleko zostało podgrzane do bardzo wysokiej temperatury (280ºF przez 2 sekundy), dzięki czemu produkt jest bardzo stabilny podczas przechowywania, ponieważ mleko może pozostawać w lodówce przez kilka tygodni. Ale zwykle kupujemy to, co jest znane i oznaczone jako mleko pasteryzowane, zwane również pasteryzacją HTST lub wysokotemperaturową krótkotrwałą, w której mleko ogrzewa się w temperaturze 161ºF przez 15 sekund. Ten rodzaj mleka może trwać od 2 do 3 tygodni w lodówce.

Przy pasteryzacji mleka mleko trzyma się w temperaturze 145 ° F przez 30 minut, a następnie szybko schładza. Zachowuje to wysoki procent naturalnych enzymów mleka i korzystnych bakterii, które zwiększają walory smakowe i zdrowotne mleka. Trwa tak długo w twojej lodówce, jak mleko HTST. Wiele osób zamienia się w mleko pasteryzowane jako alternatywa dla surowego (lub niepasteryzowanego) mleka, które może być trudne do uzyskania w niektórych obszarach. Kosztuje on nieco więcej niż konwencjonalnie pasteryzowane mleko, ponieważ proces ten jest dłuższy i dlatego droższy.

Ale jak smakuje kadziowe mleko pasteryzowane? Podczas gdy lubię mleko, ogólnie nie piję go już jako napoju, więc nalałem sobie małą szklankę i upiłem łyk. Tekstura była bogatsza i bardziej kremowa niż moje zwykłe (2%, organiczne, homogenizowane, pasteryzowane HTST) mleko. Smak był podobny do mleka, wzmacniany tylko z pełniejszym i bogatszym smakiem. Nie smakował tak słodko i miał lekko trawiaste wykończenie. To było naprawdę pyszne rzeczy, zarówno na własną rękę, jak iw mojej porannej herbacie!

Koszt uniemożliwiłby mi regularne kupowanie tego mleka. Nadal nie wahałbym się na specjalne okazje lub okazjonalne popisy. Chciałbym gotować z tym mlekiem, na przykład, używając przepisów, które podkreślą jego smak, takich jak panna cotta. Lub świeży, domowy ser byłby pyszny.

Ciekaw jestem, jak niższa temperatura pasteryzacji i brak homogenizacji wpłynęłyby na receptury. Czy ktoś miał jakiekolwiek doświadczenie z tym?

Należy powiedzieć, że mleko, które próbowałem, pochodziło ze św. Benoit, mleczarni opartej na hrabstwie Sonoma, która wytwarza wspaniały jogurt i jedne z najlepszych serów jogurtowych, jakie kiedykolwiek jadłem. Korzystają z krów rasy Jersey, o których wiadomo, że produkują bogatsze, bardziej kremowe mleko. Szybkie wyszukiwanie w Google ujawnia, że ​​wiele mniejszych, rodzinnych mleczarni w USA korzysta z procesu pasteryzacji kadzi, a mleko jest tańsze (jak w większości rzeczy!) Niż tutaj.

Związane z: Nauka o żywności: Jak radzić sobie z ultra-pasteryzacją?

(Zdjęcia: Dana Velden)