Sałatka z czarnego ryżu z awokado i grejpfrutem

(Źródło zdjęcia: Megan Gordon)

Ciemny i atramentowy czarny ryż z pewnością wygląda tajemniczo. Czasami nazywany jest zakazanym ryżem, jest to ziarno, które zdecydowanie rzuca się w oczy i jest jaskrawym przeciwieństwem perłowo-białych i rustykalnych brązowych odmian ryżu. Ale jaka jest tego historia?

Czarny ryż pochodzi z Chin. Został nazwany “zakazanym ryżem”, ponieważ był uprawiany w bardzo małych ilościach i zarezerwowany tylko na konsumpcję cesarza.

Kolor ziaren jest tak ciemny, że prawie ma purpurowy odcień. Poza tym, że wygląda ładnie, ten kolor sprawia, że ​​czarny ryż jest wyjątkowo pożywny. Zawiera więcej antocyjanów niż jagody, przeciwutleniacz, który ma pomagać w zapobieganiu nowotworom i chorobom układu krążenia, jednocześnie pobudzając funkcje mózgu. Jest także bogatym źródłem witaminy E, która pomaga wzmocnić układ odpornościowy. A na dodatek to wszystko.

Kokosowy pudding z czarnym ryżem

(Image credit: Anjali Prasertong)

Po ugotowaniu jego purpurowy kolor zostaje wzmocniony, nadając ryżowi głęboki indygo ton. Ziarna zachowują przyjemne żucie, dzięki czemu idealnie nadają się do sałatek. Jego smak jest lekko słodki, ale także dość orzechowy i ziemisty – podobny do brązowego ryżu.

Ciekawy i chcesz podnieść torbę, aby spróbować samemu? Czarny ryż coraz bardziej się kręci w wielu supermarketach; Whole Foods and Trader Joe już to przenosi. Możesz również łatwo kupić online.

Czy próbowałeś czarnego ryżu? Jak lubisz to gotować?